Azul Vega 2 - pierwszy w świecie procesor 48-rdzeniowy

Firma Azul Systems opracowała 48-rdzeniowy, 64-bitowy procesor Vega 2, który zastosowany w specjalnym serwerze realizuje 768-wątkowe przetwarzanie równoległe.

Warszawska firma World IT Systems ma już w swojej ofercie wieloprocesorowy system Azul wyposażony w procesor Vega 2, który w jednym układzie scalonym zawiera aż 48 rdzenie obliczeniowe.

Vega 2 został wykonany w technologii CMOS 90 nm, z dziewięciowarstwowym łączem typu copper/low-k (łącze miedzi z dielektrykiem o niskiej przenikalności elektrycznej) i wieloprogową wewnętrzną magistralą danych. Ten nowoczesny procesor zawiera 812 mln tranzystorów i odznacza się bardzo niskim poborem mocy (cały serwer wyposażony w 2 procesory Vega 2 i 48 GB RAM zużywa ok 580W), wysokim stopniem upakowania i jak twierdzi producent bardzo wysoką wydajnością obliczeniową.

 Azul 3210 - podstawowa, 2-procesorowa wersja serwera z procesorami Vega 2

Azul 3210 - podstawowa, 2-procesorowa wersja serwera z procesorami Vega 2

Procesor Vega 2 został opracowany przez firmę Azul Systems i wyprodukowany przez firmę Taiwan Semiconductor Manufacturing Company (TSMC). Procesor Vega 2 został skonstruowany dla potrzeb nowej generacji Urządzeń Przetwarzających Azul - w maksymalnej konfiguracji jest to niezwykle zaawansowany system symetrycznego 768-wątkowego przetwarzania równoległego SMP (Symmetric MultiProcessing), zapewniający wysoką skalowalność i wydajność obsługi aplikacji osadzonych na platformie Java/J2EE. System Azul realizuje tzw. przetwarzanie NAP (Network Attached Processing), które owocuje wzrostem mocy przetwarzania danych w farmach serwerów. Przejmując od serwerów zadania obliczeniowe, urządzenie NAP bardzo istotnie przyspiesza pracę aplikacji realizujących masowe przetwarzanie transakcyjne.


Zobacz również