Azureus idzie do śmietnika - tron obejmuje Vuze

Po pięciu latach obecności w Internecie Azureus odchodzi na zasłużoną emeryturę. Rozwijająca aplikację ekipa oficjalnie porzuciła starą nazwę na rzecz nowej wersji platformy ze zintegrowanym klientem P2P - Vuze.

Poszukujący Azureusa internauci już od niemal roku natykali się na nową wersję programu noszącą nazwę Vuze. Jednak Vuze to nie tylko klient BitTorrent, ale cała platforma dystrybucji treści, zawierająca w swym wnętrzu dawny kod Azureusa.

Deweloperzy przyznają, że zmiana nazwy nie była przemyślana. Użytkownicy byli zaskoczeni, że ich ulubiony program P2P zmienił wygląd i nazwę - dlatego dziś, w momencie premiery Vuze 3.1, Azureus oficjalnie przestaje istnieć.

W Vuze pojawiła się zintegrowana wyszukiwarka wśród serwisów BitTorrenta. Ponadto już od wersji 3.0 w licencji programu pojawiło się zastrzeżenie, że "aplikacja Azureus" dostępna jest co prawda na warunkach GNU GPL, ale korzystanie z niej wymaga zgody na warunki użytkowania "platformy Vuze". Co ciekawe, Vuze mogą się posługiwać wyłącznie osoby pełnoletnie (tj. w wieku 18 lat lub starsze).

Porada: aby móc wybierać między dawnym interfejsem Azureusa i nowym Vuze, wybierz menu Tools | Options | Interface | Start i kliknij przycisk "Display UI switcher Show"