Azureus podpisał umowę z BBC

BBC World podpisało umowę z firmą Azureus, dobrze znaną z produkcji klienta sieci BitTorrent. Brytyjski nadawca chce, by jego programy były legalnie dostępne w sieciach P2P.

W tym celu zostanie wykorzystany uruchomiony niedawno przez Azureusa serwis Zudeo. Pozwala on użytkownikom na dzielenie się obrazami wideo w wysokiej rozdzielczości. Teraz do Zudeo trafią również setki programów BBC. Znajdą się wśród nich popularne seriale telewizyjne.

Obrazy będą chronione technologiami DRM, które mają zapobiegać dalszemu nielegalnemu rozpowszechnianiu zawartości. Aby pobrać program konieczne będzie skorzystanie z udostępnianego na Zudeo klienta. Możliwe będzie też komentowanie, ocenianie i linkowanie do programów z innych witryn WWW.

Na razie nie jest jasne, na jakich zasadach produkty BBC będą dystrybuowane. Nie wiadomo ile trzeba będzie za nie zapłacić oraz czy osoba, która taki program pobierze, będzie mogła obejrzeć go na przenośnych odtwarzaczach multimedialnych, przesłać na inny komputer lub też nagrać na płytę DVD.