BAFTA i zabezpieczone odtwarzacze

Członkowie Brytyjskiej Akademii Sztuki Filmowej i Telewizyjnej (BAFTA), którzy już wkrótce będą decydować, jakie filmy zostaną uhonorowane prestiżowymi nagrodami Akademii, otrzymają zabezpieczone odtwarzacze DVD - BAFTA chce w ten sposób uniemożliwić nielegalne kopiowanie nominowanych filmów.

Władze Akademii liczą, iż unikną dzięki temu problemów, które pojawiły się podczas przygotowania do ubiegłorocznego rozdania Oskarów - kiedy to okazało się, że niektóre filmy, przekazane do oceny członkom Amerykańskiej Akademii Filmowej, w tajemniczych okolicznościach pojawiały się w internetowych sieciach P2P.

Zabezpieczone odtwarzacze (które dostarczy firma Cinea) mają zapobiec nielegalnemu kopiowaniu filmów przekaznych członkom BAFTA. Urządzenie te będą potrafiły odczytywać płyty DVD zabezpieczone systemem S-View (wykorzystywanym do szyfrowania materiałów wideo na etapie produkcji i postprodukcji) - system ten uniemożliwia nieautoryzowanym osobom dostęp do materiałów zapisanych na płycie DVD.

"Cieszymy się, że dzięki współpracy z Cinea umożliwimy członkom Akademii korzystanie z zabezpieczonych kopii nominowanych filmów. Bardzo poważnie traktujemy problem piractwa i doceniamy każde rozwiązanie, które może zapobiec piractwu" - napisał w oświadczeniu David Parfitt, szef komitetu filmowego BAFTA.