BASIC obchodzi 50-te urodziny

BASIC to język programowania, który miał znaczący wpływ na historię IT. Dziś obchodzi swoje pięćdziesiąte urodziny.

BASIC narodził się z inicjatywy dwóch amerykańskich uczonych - Johna George'a Kemeny'ego i Thomasa E. Kurtza. Bazowali oni na istniejących wówczas językach Fortran oraz Algol-60, a pracowali w Dartmouth College (Hanover, New Hampshire). Obaj wierzyli, że komputeryzacja świata jest kwestią niedalekiej przyszłości i postanowili stworzyć język programowania, którego nauka nie powinna nikomu sprawić większych problemów, a dawać maksimum satysfakcji. Nazwali go “Beginner’s All-Purpose Symbolic Instruction Code” – stąd też skrót BASIC. Pierwszy program napisany w tym języku został uruchomiony na komputerze mainframe General Electric GE-225. Miało to miejsce dokładnie 1 maja 1964 roku o godzinie 16:00.

BASIC obchodzi 50-te urodziny

Twórcy Basica - Kemeny (pierwszy z lewej) oraz Kurtz (w środku)

Gdy w latach 70-tych XX wieku komputery stawały się coraz powszechniejsze (w krajach zachodnich oczywiście), BASIC zaczął być ulepszany i modyfikowany pod potrzeby konkretnych maszyn. Stąd też powstały liczne dialekty tego języka, używane między innymi przez Apple II oraz popularny w drugiej połowie lat 70-tych komputer Altair 8800. To właśnie dla niego dwaj młodzi programiści - Paul Allen i Bill Gates - stworzyli osobną odmianę, zaś aby podpisać umowę z producentem tego sprzętu - firmą MITS - założyli spółkę osobową, która nazwali "Micro-soft".

Zobacz również:

  • Python najbardziej popularnym językiem programowania
  • Python ze złośliwym oprogramowaniem
BASIC obchodzi 50-te urodziny

Tak właśnie wygląda BASIC

W naszym kraju BASIC stal się popularny dzięki (mikro)komputerom Commodore, a zwłaszcza Commodore 64. Niejeden programista zaczynał swoją karierę od pisania prostych gier tekstowych w tym języku, aby potem wprowadzać do nich coraz bardziej skomplikowane funkcje, pętle i komendy. Zgodnie z założeniami twórców, BASIC jest na tyle uniwersalny, że można w nim zarówno tworzyć aplikacje użytkowe, jak i gry. Palmę popularności odebrał mu po latach Visual BASIC. W 2008 roku Microsoft udostępnił uproszczoną wersję oryginalnego dialektu - Small Basic. Jako że po dziś dzień można spotkać ten język w użyciu, nic nie wskazuje na to, aby 50-te urodziny BASICa miały być jego ostatnimi.