BBEdit 6.0

Niezbędne narzędzie dla projektantów witryn i programistów pracujących na Macintoshach. Najnowsza wersja BBEdita ma wygodne nowe funkcje oraz opcje oszczędzające czas.

Spis treści

Niezbędne narzędzie dla projektantów witryn i programistów pracujących na Macintoshach. Najnowsza wersja BBEdita ma wygodne nowe funkcje oraz opcje oszczędzające czas.

Nowe funkcje

BBEdit 6.0

Możliwe jest odtwarzanie filmów QuickTime bez wychodzenia z BBEdita.

- Wywołanie podglądu dokumentu w wielu przeglądarkach poprzez jedno kliknięcie.

- Wyszukiwanie i zamiana w wielu plikach jednocześnie.

- Obsługa języka Wireless Markup Language (WML) 1.1.

- Skryptowalne narzędzia do tworzenia kodu HTML.

- Wyszukiwanie różnic w plikach na poziomie plików, teczek lub projektów.

BBEdit jest cenionym programem ze względu na zaawansowane narzędzia do edycji tekstu, łatwość użycia, niskie wymagania pamięciowe, a także dobrą współpracę z innymi aplikacjami, np. Macromedia Dreamweaver. W wersji 6.0 edytora tekstów pojawiły się nowe funkcje, wykorzystujące nowoczesne technologie. Wersja 6.0 obsługuje teraz język Wireless Markup Language (WML) 1.1, a także wspiera HTML 4.01 i XHTML 1.0.

BBEdit 6.0

Lista Glossary pozwala na przechowywanie wycinków tekstów i znaczników.

Program najczęściej jest stosowany jako uzupełnienie innych wizualnych narzędzi typu edytory HTML, umożliwia bowiem sprawne sterowanie i manipulację tekstem. Ma wbudowaną obsługę wielu języków programowania. W wersji 6. polecenia znajdujące się zwykle na palecie ze znacznikami HTML są dostępne również z menu kontekstowego. Rozbudowano paletę do wyboru kolorów używanych w witrynie (są teraz obsługiwane standardy VisiBone 1 i 2) oraz możliwy jest jednoczesny podgląd dokumentu w wielu przeglądarkach internetowych.

Skryptowanie

Potężne możliwości tego programu zwiększa współpraca z AppleScriptem. BBEdit jest w pełni zgodny z tym językiem skryptowym, co oznacza, że prawie wszystkie funkcje programu mogą być wywołane przez skrypt.

BBEdit 6.0

<b>Grupowanie plików i teczek w BBEdicie.</b>Wybierz polecenie File Group z podmenu New w menu File.

Ma minimalistyczny interfejs, pod którym ukrywa się wiele funkcji, wśród nich możliwość cofania wykonanych zmian, zintegrowany słownik sprawdzający pisownię (niestety, tylko po angielsku), wyszukiwanie i zamiana ciągu znaków w wielu plikach naraz, a także wyszukiwanie typu grep. BBEdit obsługuje również wszystkie rodzaje plików DOS-a, Unixa i Mac OS-a. Potrafi wyszukać różnice między plikami na poziomie plików, teczek czy projektów. Możliwe jest stworzenie własnych rozszerzeń BBEdita przy użyciu funkcji Tag Maker, automatyczne tworzenie kopii zapasowych oraz zdalne otwieranie i zapisywanie plików na serwerach FTP.

Nową ciekawą funkcją jest współpraca z Pękiem kluczy, znajdującym się w systemie Mac OS 9. Umożliwia ona edycję plików bezpośrednio na serwerze internetowym. Wbudowana przeglądarka odtwarza filmy QuickTime i wyświetla pliki graficzne bez konieczności wyjścia z programu.

BBEdit 6.0

Zaznacz pliki i teczki, które chcesz dołączyć. Teraz wystarczy zminimalizować okno i umieścić je w dowolnym miejscu. Jeśli chcesz użyć jakiegoś pliku, po prostu przeciągnij go z okna grupy.

BBEdit ma wbudowany glosariusz do przechowywania własnych fragmentów tekstu i znaczników, dzięki czemu można przesyłać często używane zdania czy polecenia. Glosariusz został zoptymalizowany do przechowywania tekstu i zawiera specjalne kody, pozwalające na zmianę tekstów w zależności od miejsca i sposobu użycia. Można również grupować często używane pliki lub teczki. W grupie plików zwykle umieszcza się pliki tekstowe BBEdita, ale można dołączać pliki w innych formatach. Grupę plików otwiera się podwójnym kliknięciem w okno grupy.

Trudno znaleźć jakiekolwiek wady BBEdita. Program zawiera większość funkcji z listy życzeń użytkowników, łącznie z listą otwartych okien, oszczędzających czas przy nawigacji między otwartymi dokumentami. Producent zaskoczył mnie implementacją funkcji odtwarzania filmów QuickTime.

Niestety, funkcja wyszukiwania i zamiany znaków nie działa najlepiej - brakuje jej intuicyjności, jaką ma podobna funkcja w programie Allaire HomeSite, gdzie wystarczy zaznaczyć fragment tekstu i wybrać opcję replace. Ogólnie BBEdit jest dobrym programem i może być podstawowym narzędziem każdego programisty czy projektanta witryn internetowych.