BBEdit 7.1 - edytowanie na wyższym poziomie

Firma Bare Bones Software udostępniła aktualizację popularnego edytora tekstu dla systemów Mac OS, który pełni również rolę edytora HTML - BBEdit 7.1. Update zawiera kilka nowych funkcji usprawniających pracę z programem.

Do najważniejszych nowości należy zaliczyć dodanie obsługi protokołu bezpiecznego przesyłania danych SFTP (SSH File Transfer Protocol). BBEdit 7.1 wykorzystuje dodatkowo Rendezvous do łatwiejszego odnalezienia serwerów FTP i SFTP w sieci. Rendezvous to określenie protokołu o nazwie ZeroConfig zaprojektowanego przez koncern Apple. Zaimplementowany po raz pierwszy w systemie Mac OS X 10.2 - Jaguarze, pozwala komputerom na automatyczne odszukanie siebie i współdzielonych zasobów w sieci. Z poziomu BBEdit 7.1 użytkownicy zapisujący pliki na lokalnych serwerach FTP mogą je teraz łatwiej odnaleźć dzięki zastosowaniu Rendezvous.

Kolejną nowością w programie jest funkcja podglądu strony, która umożliwia obserwowanie zmian wizualnych w czasie edycji. Okno z podglądem automatycznie się odświeża, ilekroć dokonamy jakiejkolwiek modyfikacji kodu HTML. Jak podkreśla Bare Bones Software, rozwiązanie to oparte jest na technologii Apple'a o nazwie WebKit. Funkcja ta wymaga posiadania systemu operacyjnego Mac OS X w wersji 10.2 oraz przeglądarki Safari.

BBEdit 7.1 pracuje z systemami operacyjnymi Mac OS X 10.2 i wyżej lub Mac OS 9.1 i wyżej. Jest także kompatybilny z Panterą - najnowszym systemem operacyjnym Mac OS X 10.3. Pełna wersja programu kosztuje 179 USD. Użytkownicy wersji 7.0 mogą pobrać aktualizację do wersji 7.1 bezpłatnie.

Więcej informacji: http://www.barebones.com