BECTA: Szkoły nie powinny instalować Visty

Brytyjska Agencja Komunikacji Edukacyjnej i Technologii (BECTA) wydała oświadczenie, które na pewno nie spodoba się Microsoftowi. Wynika z niego bowiem, że szkoły nie powinny przechodzić na Windows Vistę i Office 2007.

Zdaniem BECTA modernizacja oprogramowania nie da placówkom edukacyjnym żadnych wymiernych korzyści, a tylko wygeneruje dodatkowe koszty. Szacuje się, że przejście na najnowszy system operacyjny i pakiet biurowy Microsoftu kosztowałoby rząd Wielkiej Brytanii 160 milionów funtów.

Modernizacja sprzętu i programów to wydatek rzędu 4 tysięcy funtów dla każdej szkoły podstawowej i 25 tysięcy dla placówki drugiego szczebla edukacji (odpowiednik dawnego liceum lub technikum). Tymczasem, twierdzą przedstawiciele agencji, ani Vista, ani Office 2007 nie mają żadnych funkcji, które byłyby uczniom absolutnie niezbędne. A jeżeli coś już mogłoby się przydać w kontekście nauki - jak Internet Explorer 7 i Media Player - to są to aplikacje, które udostępniono w darmowych wersjach również dla Windows XP.

BECTA nakazuje się więc wstrzymać i odczekać do następnego raportu, który zostanie opublikowany w 2008 roku. I nic dziwnego: zaledwie 6 procent szkolnych komputerów zdoła udźwignąć Vistę z wszystkimi wodotryskami (interfejs Aero), a ponad 55 procent w ogóle nie da sobie z nią rady, nawet po wyłączeniu Glassa!