BIOS dla Transmety

Firma Phoenix Technologies poinformowała, że jej BIOS będzie wykorzystywany w przenośnych komputerach opartych na procesorach Crusoe firmy Transmeta.

Firma Phoenix od ponad 2 lat w tajemnicy pracowała nad stworzeniem PhoenixBIOS, specjalnej wersji BIOS zoptymalizowanej do współpracy z chipami Crusoe firmy Transmeta. BIOS, czyli basic input/output system, to program, który wykorzystują komputerów PC w czasie inicjowania systemu. Zawiera on kod potrzebny do kontrolowania pracy podstawowych elementów komputera, takich jak dysk twardy, ekran, klawiatura czy mysz.

Jeden z procesorów Transmety zaprojektowano do pracy z bardzo lekkimi, przenośnymi pecetami, działającymi z systemem Windows; inny dla tanich urządzeń oferujących dostęp do Internetu i komputerów przenośnych pracujących z wersją systemu Linux. Firma Transmeta oświadczyła, że jej chipy zostały zbudowane w nowej technologii, która jest bardzo tania w fazie projektowania i produkcji, a także znacznie obniża pobór mocy przez przenośne komputery.

System BIOS oferowany przez firmę Phoenix jest używany w ponad 70 mln pecetów sprzedawanych rocznie, a firma ma 600 stałych klientów na świecie.

Więcej informacji: www.phoenix.com

www.transmeta.com