BIOS i procesor z zegarkiem w ręku

Błyskawiczne rozwiązywanie problemów i optymalizacja BIOS-u oraz procesora. Każdą z poniższych porad możesz wykorzystać w ciągu pięciu minut - a nawet szybciej.

Błyskawiczne rozwiązywanie problemów i optymalizacja BIOS-u oraz procesora. Każdą z poniższych porad możesz wykorzystać w ciągu pięciu minut - a nawet szybciej.

Jak sprawdzić, czy ktoś nie oferuje Ci podkręconego procesora? Jak wyłączyć podawanie numeru seryjnego w układach Pentium III? Na co zwracać uwagę przy przetaktowywaniu i jak radzić sobie, gdy wystąpią problemy? Jak poustawiać opcje BIOS-u, aby pecet pracował z optymalną wydajnością? Odpowiedzi na te i inne pytania znajdziesz w poniższym materiale. Obok poszczególnych porad podajemy, ile minut zajmie ich realizacja.

1. Procesory - fałszywki Pentium III

(4 minuty)

Przy zakupie używanego peceta warto zachować szczególną ostrożność. Jak ustalić, czy na płycie jest zainstalowany oryginalne Pentium III Intela i czy procesor nie został przetaktowany w celu uzyskania lepszej ceny? Pomoże Ci w tym bezpłatne narzędzie <font color="red">Processor Frequency ID Utility firmy Intel. W odróżnieniu od BIOS-u i większości programów diagnostycznych program ten potrafi zdemaskować przetaktowany układ Pentium III. Oprócz częstotliwości wewnętrznej (rdzenia) i częstotliwości zewnętrznej (szyny) podaje bowiem także nominalną częstotliwość pracy procesora, wyznaczoną przez producenta. Wszystkie częstotliwości są podane na pierwszej z dwóch kart w oknie programu. Opisane narzędzie znajdziesz na naszym CD-ROM-ie (i stronie support.intel.com/support/ processors/procid).

2. Procesory - parametry Intela

(5 minut)

Jeśli kupiłeś procesor Pentium (II / III) lub Celeron, zapewne interesują Cię parametry układu: częstotliwości pracy, rozmiar pamięci podręcznej, napięcie i maksymalna temperatura robocza. Informacje te otrzymasz na podstawie identyfikatora specyfikacji. Szukaj pięcioznakowego kodu rozpoczynającego się od litery S. W procesorach instalowanych w podstawkach Socket znajduje się na spodzie układu, a w procesorach wstawianych do gniazd Slot na bocznej krawędzi obudowy. Po zanotowaniu identyfikatora przywołaj internetową witrynę <font color="red">Pentium Processor Quick Reference Guide. Znajdziesz ją pod adresemhttp://developer.intel.com/design/XX , przy czym zmienną XX należy zastąpić nazwą swojego procesora, czyli "pentium", "pentiumII", "pentiumIII" lub "celeron" (oczywiście bez cudzysłowu). W oknie przeglądarki pojawi się lista identyfikatorów. Gdy klikniesz swój, uzyskasz wszystkie informacje.

3. Procesory - parametry AMD

(5 minut)

Specyfikacja techniczna wszystkich procesorów AMD jest umieszczona w internetowej witrynie producenta (pod adresem www.amd.com). Wszystkie informacje są w języku angielskim. Wiele informacji o procesorach AMD znajdziesz rów-nież na polskiej stronie producenta (www.amd.pl).

4. Procesory - identyfikator Pentium III

(3 minuty)

Wprowadzenie numeru seryjnego w procesorach Pentium III miało zapewnić bezpieczeństwo w elektronicznych transakcjach handlowych i bankowych. Tymczasem specjaliści od bezpieczeństwa danych biją na alarm. Numer seryjny jest łatwy do wykrycia przez osoby niepowołane. Najprostszym sposobem ukrycia numeru seryjnego jest zablokowanie go w opcjach BIOS-u. Poniżej podajemy menu oraz odpowiednie opcje (uwaga: są dostępne nie we wszystkich wersjach BIOS-u!):

AMI: Advanced CMOS Setup |####

Processor Serial Number | Disabled#####

Award: BIOS Features Setup |####

Processor Serial Number | Disabled#####

Phoenix: Advanced | CPU Serial Number | Disabled##

5. Procesory - identyfikator Pentium III

(3 minuty)

Jeżeli w Twoim BIOS-ie brakuje opcji wyłączającej podawanie numeru seryjnego, możesz zainstalować bezpłatny program Processor Serial Number Control Utility (dostępny na CD-ROM-ie i pod adresem support. intel.com). Kliknij opcję Settings/ Disabled, aby zablokować numer. Wybierz ponadto opcję Show status icon on taskbar. Na pasku zadań pojawi się sygnalizująca bieżący stan numeru seryjnego. Dopóki pozostanie wyłączony, nad ikoną będzie widoczne białe kółko z białym symbolem x. Jest to o tyle istotne, że po powrocie z trybu oczekiwania lub zrestartowaniu systemu numer seryjny może zostać ponownie uaktywniony bez powiadomienia użytkownika. Więcej szczegółowych informacji o numerze seryjnym w procesorach Pentium III znajdziesz w internetowej witrynie www.zeroknowledge.com/p3.

6. Procesory - identyfikator Pentium III

(3 minuty)

Zabezpieczyłeś swój procesor przed odczytaniem numeru seryjnego - z poziomu systemu Windows i (o ile to możliwe) z poziomu BIOS-u. Pozostało jeszcze zatroszczyć się o zabezpieczenie na płaszczyźnie DOS. Oprócz programu Intela, o którym mowa w punkcie 5, zainstaluj narzędzie P3sn (dostępne na płycie CD-ROM dołączonej do numeru). Aby program P3sn uaktywniał się automatycznie podczas każdorazowego uruchamiania systemu, żeby od razu blokował podawanie numeru seryjnego procesora, umieść odpowiednie przywołanie w pliku wsadowym AUTOEXEC.BAT. Wczytaj w tym celu wymieniony plik w Notatniku (menu Start | Programy | Akcesoria) i wpisz jako pierwszy wiersz pliku następujące polecenie:

c:\p3sn

W naszym przykładzie plik P3SN.EXE znajduje się w katalogu głównym napędu C:. W razie potrzeby uzupełnij powyższe polecenie o odpowiednią ścieżkę dostępu. Pamiętaj o tym, że P3sn chroni procesor tylko w trybie rzeczywistym. Zatem w plikach konfiguracyjnych AUTOEXEC.BAT i CONFIG.SYS nie mogą się znaleźć przywołania menedżerów pamięci takich jak EMM386.EXE. Jednak systemy Windows 95/98 rezygnują z nich w konfiguracji standardowej.