BIOS i procesor z zegarkiem w ręku

Błyskawiczne rozwiązywanie problemów i optymalizacja BIOS-u oraz procesora. Każdą z poniższych porad możesz wykorzystać w ciągu pięciu minut - a nawet szybciej.


Błyskawiczne rozwiązywanie problemów i optymalizacja BIOS-u oraz procesora. Każdą z poniższych porad możesz wykorzystać w ciągu pięciu minut - a nawet szybciej.

Jak sprawdzić, czy ktoś nie oferuje Ci podkręconego procesora? Jak wyłączyć podawanie numeru seryjnego w układach Pentium III? Na co zwracać uwagę przy przetaktowywaniu i jak radzić sobie, gdy wystąpią problemy? Jak poustawiać opcje BIOS-u, aby pecet pracował z optymalną wydajnością? Odpowiedzi na te i inne pytania znajdziesz w poniższym materiale. Obok poszczególnych porad podajemy, ile minut zajmie ich realizacja.

1. Procesory - fałszywki Pentium III

(4 minuty)

Przy zakupie używanego peceta warto zachować szczególną ostrożność. Jak ustalić, czy na płycie jest zainstalowany oryginalne Pentium III Intela i czy procesor nie został przetaktowany w celu uzyskania lepszej ceny? Pomoże Ci w tym bezpłatne narzędzie <font color="red">Processor Frequency ID Utility firmy Intel. W odróżnieniu od BIOS-u i większości programów diagnostycznych program ten potrafi zdemaskować przetaktowany układ Pentium III. Oprócz częstotliwości wewnętrznej (rdzenia) i częstotliwości zewnętrznej (szyny) podaje bowiem także nominalną częstotliwość pracy procesora, wyznaczoną przez producenta. Wszystkie częstotliwości są podane na pierwszej z dwóch kart w oknie programu. Opisane narzędzie znajdziesz na naszym CD-ROM-ie (i stronie support.intel.com/support/ processors/procid).

2. Procesory - parametry Intela

(5 minut)

Jeśli kupiłeś procesor Pentium (II / III) lub Celeron, zapewne interesują Cię parametry układu: częstotliwości pracy, rozmiar pamięci podręcznej, napięcie i maksymalna temperatura robocza. Informacje te otrzymasz na podstawie identyfikatora specyfikacji. Szukaj pięcioznakowego kodu rozpoczynającego się od litery S. W procesorach instalowanych w podstawkach Socket znajduje się na spodzie układu, a w procesorach wstawianych do gniazd Slot na bocznej krawędzi obudowy. Po zanotowaniu identyfikatora przywołaj internetową witrynę <font color="red">Pentium Processor Quick Reference Guide. Znajdziesz ją pod adresemhttp://developer.intel.com/design/XX , przy czym zmienną XX należy zastąpić nazwą swojego procesora, czyli "pentium", "pentiumII", "pentiumIII" lub "celeron" (oczywiście bez cudzysłowu). W oknie przeglądarki pojawi się lista identyfikatorów. Gdy klikniesz swój, uzyskasz wszystkie informacje.

3. Procesory - parametry AMD

(5 minut)

Specyfikacja techniczna wszystkich procesorów AMD jest umieszczona w internetowej witrynie producenta (pod adresem www.amd.com). Wszystkie informacje są w języku angielskim. Wiele informacji o procesorach AMD znajdziesz rów-nież na polskiej stronie producenta (www.amd.pl).

4. Procesory - identyfikator Pentium III

(3 minuty)

Wprowadzenie numeru seryjnego w procesorach Pentium III miało zapewnić bezpieczeństwo w elektronicznych transakcjach handlowych i bankowych. Tymczasem specjaliści od bezpieczeństwa danych biją na alarm. Numer seryjny jest łatwy do wykrycia przez osoby niepowołane. Najprostszym sposobem ukrycia numeru seryjnego jest zablokowanie go w opcjach BIOS-u. Poniżej podajemy menu oraz odpowiednie opcje (uwaga: są dostępne nie we wszystkich wersjach BIOS-u!):

AMI: Advanced CMOS Setup |####

Processor Serial Number | Disabled#####

Award: BIOS Features Setup |####

Processor Serial Number | Disabled#####

Phoenix: Advanced | CPU Serial Number | Disabled##

5. Procesory - identyfikator Pentium III

(3 minuty)

Jeżeli w Twoim BIOS-ie brakuje opcji wyłączającej podawanie numeru seryjnego, możesz zainstalować bezpłatny program Processor Serial Number Control Utility (dostępny na CD-ROM-ie i pod adresem support. intel.com). Kliknij opcję Settings/ Disabled, aby zablokować numer. Wybierz ponadto opcję Show status icon on taskbar. Na pasku zadań pojawi się ikona sygnalizująca bieżący stan numeru seryjnego. Dopóki pozostanie wyłączony, nad ikoną będzie widoczne białe kółko z białym symbolem x. Jest to o tyle istotne, że po powrocie z trybu oczekiwania lub zrestartowaniu systemu numer seryjny może zostać ponownie uaktywniony bez powiadomienia użytkownika. Więcej szczegółowych informacji o numerze seryjnym w procesorach Pentium III znajdziesz w internetowej witrynie www.zeroknowledge.com/p3.

6. Procesory - identyfikator Pentium III

(3 minuty)

Zabezpieczyłeś swój procesor przed odczytaniem numeru seryjnego - z poziomu systemu Windows i (o ile to możliwe) z poziomu BIOS-u. Pozostało jeszcze zatroszczyć się o zabezpieczenie na płaszczyźnie DOS. Oprócz programu Intela, o którym mowa w punkcie 5, zainstaluj narzędzie P3sn (dostępne na płycie CD-ROM dołączonej do numeru). Aby program P3sn uaktywniał się automatycznie podczas każdorazowego uruchamiania systemu, żeby od razu blokował podawanie numeru seryjnego procesora, umieść odpowiednie przywołanie w pliku wsadowym AUTOEXEC.BAT. Wczytaj w tym celu wymieniony plik w Notatniku (menu Start | Programy | Akcesoria) i wpisz jako pierwszy wiersz pliku następujące polecenie:

c:\p3sn

W naszym przykładzie plik P3SN.EXE znajduje się w katalogu głównym napędu C:. W razie potrzeby uzupełnij powyższe polecenie o odpowiednią ścieżkę dostępu. Pamiętaj o tym, że P3sn chroni procesor tylko w trybie rzeczywistym. Zatem w plikach konfiguracyjnych AUTOEXEC.BAT i CONFIG.SYS nie mogą się znaleźć przywołania menedżerów pamięci takich jak EMM386.EXE. Jednak systemy Windows 95/98 rezygnują z nich w konfiguracji standardowej.