BIOS - jak ustalić wersję bez użycia zewnętrznego oprogramowania

Nie tylko Windows i aplikacje wymagają aktualizowania. Niekiedy trzeba lub przynajmniej zaleca się zaktualizować BIOS (Basic Input/Output System). Odpowiadający za rozruch komputera BIOS wchodzi do akcji tuż po jego włączeniu. W trakcie projektowania nowych wersji BIOS-u mogą zakraść się błędy lub programistom nie udaje się od razu zapewnić optymalnej obsługi nowych podzespołów sprzętowych. Dlatego wielu producentów komputerów i płyt głównych publikuje regularnie aktualizacje BIOS-u. Przed wgraniem takiego pliku warto sprawdzić bieżącą wersję BIOS-u. Jak to zrobić? Jest nieco skomplikowana, a także mało znana, znacznie prostsza metoda.

Klawiszowe kombinacje. Aby dostać się do BIOS-u i bezpośrednio w nim odczytać numer jego wersji, trzeba wykazać się zręcznością podczas rozruchu komputera. Na ekranie powitalnym, który jest widoczny przez ułamki sekund tuż po włączeniu peceta, widnieje komunikat informujący, który klawisz należy nacisnąć, aby znaleźć się w menu BIOS-u. Poszczególni producenci stosują odmienne klawisze. W większości wypadków jest to klawisz [Delete], jednak czasami dostęp do BIOS-u jest możliwy klawiszem [F2] lub klawiszem [F12]. Niekiedy trzeba kilka razy uruchomić system, aby udało się ustalić właściwy klawisz i nacisnąć go w odpowiednim momencie, aby dostać się do ustawień BIOS-u. Jeśli się spóźnisz, komputer zacznie inicjalizować podzespoły sprzętowe i rozpocznie procedurę uruchamiania systemu operacyjnego.

W rejestrze Windows XP są podane tylko podstawowe informacje na temat BIOS-u. Jednak nawet tu znajdziesz wersję i datę opublikowania BIOS-u.

W rejestrze Windows XP są podane tylko podstawowe informacje na temat BIOS-u. Jednak nawet tu znajdziesz wersję i datę opublikowania BIOS-u.

Ustalanie wersji BIOS-u z poziomu Windows. Znacznie łatwiej można sprawdzić wersję swojego BIOS-u w Windows, bo zarówno numer wersji jak i inne informacje dotyczące BIOS-u są zgromadzone w rejestrze. Najpierw przywołaj Edytor rejestru. W tym celu naciśnij klawisze [Windows R], wpisz polecenie regediti kliknij przycisk OK. Gdy na ekranie pojawi się monit Kontrola konta użytkownika, potwierdź kliknięciem przycisku Tak.

W panelu po lewej stronie widnieje drzewo kluczy rejestru. Rozwiń gałąź "HKEY_LOCAL_MACHINE\HARDWARE\DESCRIPTION" i przeskocz do podklucza "System". Wówczas w prawej części okna pojawią się informacje o BIOS-ie. Wartość "SystemBiosDate" zawiera datę wydania BIOS-u. Zauważ, że jest podana w formacie stosowanym w Stanach Zjednoczonych, gdzie miesiąc poprzedza dzień, a więc w postaci miesiąc/dzień/rok. Numer wersji BIOS-u znajdziesz w wartości "SystemBiosVersion".

Vista i Windows 7 zapewnia więcej informacji. Znajdziesz tu m.in. producenta i model komputera, a także płyty głównej.

Vista i Windows 7 zapewnia więcej informacji. Znajdziesz tu m.in. producenta i model komputera, a także płyty głównej.

Te podstawowe informacje są dostępne w Windows XP. Vista i Windows 7 zapewniają bardziej szczegółowe dane. Przeskocz do podklucza "BIOS" (znajduje się w obrębie klucza "System"). Zależnie od producenta możesz dowiedzieć się np., kto jest producentem twojej płyty głównej (wartość "BaseBoardManufacturer"), z jakiej firmy pochodzi twój BIOS (wartość "BIOSVendor"), jaka jest jego wersja (wartość "BIOSVersion") i data opublikowania (wartość "BIOSReleaseDate"). W niektórych wypadkach uda ci się ustalić nawet model komputera (wartość "SystemProductName"), model płyty głównej (wartość "BaseBoardProduct") i dane procesora (mieszczą się w obrębie podkluczy "CentralProcessor" i "FloatingPointProcessor").