BIOS - szybko czy bezpiecznie?


Karta graficzna - AGP Transfer Mode

Jak zwiększyć stabilność?

BIOS - szybko czy bezpiecznie?

Mniej więcej od dwóch i pół roku dostępne są karty graficzne i chipsety obsługujące standard AGP 8x, ale współpraca obu tych elementów nie zawsze przebiega bezkonfliktowo. Gdy mimo wgrania najnowszych sterowników i łat zauważasz brak płynności animacji lub gry często się zawieszają, z czym karta powinna spokojnie sobie radzić, przyczyna może leżeć w trybie AGP 8x. Chipset i sterownik karty graficznej nie potrafią sprostać tak szybkiej transmisji danych. W tej sytuacji ustaw tryb AGP 4x. Mimo że to wolniejszy tryb transmisji danych, w większości gier nie zauważysz spadku wydajności.

Jak zwiększyć wydajność?

AGP 8x jest ustawiony domyślnie, jeśli karta graficzna i chipset obsługują ten tryb transmisji. W wielu płytach głównych nie można go nawet zmienić. Aby sprawdzić, czy twoja karta naprawdę działa w trybie AGP 8x, użyj programu Powerstrip (shareware, dostępny pod adresem:http://www.entechtaiwan.com , środowiska: Windows 98/Me/2000/XP, rozmiar pliku: ok. 1,1 MB). A jeśli masz kartę graficzną ATI z układem Radeon, w ustawieniach sterownika powinno figurować menu Smartgart. Właśnie w nim jest wyszczególniony bieżący tryb AGP. AGP 8x to najszybszy z dotychczasowych trybów transmisji na magistrali AGP i zapewne nie będzie już szybszego. Wiele płyt głównych dysponuje jego następcą, magistralą PCI Express.

Parametr określany mianem AGP Aperture Size czy Graphics Aperture Size, dostępny w wielu wersjach BIOS-u, nie ma istotnego wpływu na wydajność karty graficznej. Pozwala wyodrębnić obszar pamięci RAM określony przez użytkownika i przydzielić go karcie jako dodatkowy bufor na tekstury. Tymczasem obecne karty graficzne dysponują tak dużymi zasobami pamięci, że nie są zdane na pamięć roboczą płyty głównej. Należy wybrać w tym polu opcję 64 MB lub 128 MB - ustawienie większego rozmiaru mija się z celem.

Zalecane ustawienia

Jeśli zarówno karta graficzna, jak i chipset obsługują tryb AGP 8x, pozostaw opcję zapewniającą maksymalną wydajność magistrali AGP. Trybem AGP 4x musisz się zadowolić tylko w razie niestabilnego działania karty.

Karta graficzna - AGP Transfer Mode

Nazwy alternatywne AGP Mode; AGP 3.0 Speed; AGP 8x Support; AGP Data Transfer Rate; AGP Capability

Lokalizacja Advanced Chipset Features; Advanced | Advanced Chipset Features; Advanced Chipset Features | AGP & P2P Bridge Control; Advanced Chipset Setup

Ustawienie stabilności 4x; Disabled

Wzrost stabilności **

Ustawienie wydajności 8x; Enabled

Wzrost wydajności *

Twardy dysk - SMART Monitoring

Jak zwiększyć stabilność?

BIOS - szybko czy bezpiecznie?

Jeśli przechowujesz na dysku zasoby danych, które w żadnym wypadku nie mogą ulec utracie, lecz nie jesteś na tyle zdyscyplinowany, aby regularnie tworzyć zapasowe kopie, koniecznie uaktywnij SMART (Self Monitoring And Reporting Technology). Niemal wszystkie obecne dyski obsługują tę technologię, która służy do wczesnego wykrywania awarii. Dzięki temu możesz utworzyć kopie swoich zasobów, zanim dojdzie do katastrofy i utracisz je. Za technologią SMART kryje się funkcja umieszczona w oprogramowaniu układowym (firmware) napędu, która nadzoruje bieżący stan dysku na podstawie jego określonych właściwości. Gdy na przykład ulegnie uszkodzeniu bardzo duża liczba sektorów, SMART uderzy na alarm.

Aby się upewnić, że SMART będzie ostrzegał przed niesprawnością dysku, sprawdź, czy w BIOS-ie jest uaktywniony parametr SMART Monitoring. Jeśli nie, ustaw w nim opcję Enabled. Dzięki temu dane o stanie dysku będą regularnie odczytywane podczas uruchamiania komputera, a w razie potrzeby stosowny komunikat powiadomi o konieczności przeniesienie zasobów na inny nośnik. Jeżeli chciałbyś od czasu do czasu sprawdzać, czy twój dysk ma się dobrze, zaopatrz się w program, który pozwoli to robić z poziomu systemu Windows. Do wygodnych, a zarazem niezawodnych narzędzi tego typu należy m.in. shareware'owy Active Smart (dostępny pod adresem:http://www.ariolic.com , środowiska: Windows 95/98/Me/NT4/ 2000/XP, rozmiar pliku: ok. 1 MB).

Jak zwiększyć wydajność?

Chcąc maksymalnie skrócić czas rozruchu komputera, niektórzy producenci rezygnują z procedury testowej SMART. Dlatego bywa domyślnie wyłączona w ustawieniach BIOS-u, ale zgodnie z naszymi doświadczeniami, odczyt i analiza danych o stanie dysków trwa tak krótko, że strata czasu związana z procedurą SMART okazuje się minimalna (jest prawie nie do zmierzenia).

Zalecane ustawienia

Włącz funkcję SMART Monitoring, aby zabezpieczyć się przed utratą danych na wypadek nieoczekiwanej awarii twardego dysku. Na pewno nic na tym nie stracisz, bo procedura SMART zajmuje tak mało czasu, że prawdopodobnie nawet nie zauważysz opóźnienia w rozruchu komputera.

Twardy dysk - SMART Monitoring

Nazwy alternatywne HDD S.M.A.R.T. Capability; S.M.A.R.T. Protection

Lokalizacja Main; Advanced Bios Features

Ustawienie stabilności Auto; Enabled

Wzrost stabilności ***

Ustawienie wydajności Disabled

Wzrost wydajności *

Karta graficzna - AGP Fast Write

Jak zwiększyć stabilność?

BIOS - szybko czy bezpiecznie?

W trybie Fast Write procesor transmituje dane bezpośrednio do karty graficznej, nie buforując ich uprzednio w pamięci roboczej. Transmisja tego rodzaju od blisko trzech lat znajduje zastosowanie w kartach graficznych, pamięci RAM i chipsetach. Shareware'owy program Powerstrip (dostępny pod adresem: www.entechtai-wan.com, środowiska: Windows 98/Me/2000/XP, rozmiar pliku: ok. 1,1 MB) podpowie ci, czy twój sprzęt obsługuje tryb Fast Write i czy jest obecnie włączony. Czasem - przede wszystkim w komputerach z procesorem AMD i chipsetem VIA - Fast Write jest przyczyną zawieszeń. Zatem w razie problemów z kartą graficzną ustaw w tym polu opcję Disabled.

Dopiero, jeśli to nie przyniesie pożądanego rezultatu, spróbuj zmniejszyć prędkość transmisji na magistrali AGP (patrz powyżej punkt "AGP Transfer Mode").

Jeszcze jeden parametr decyduje o stabilności szyny AGP: AGP Master 1 WS Read/Write. W wypadku obecnych płyt głównych w polu tym widnieje opcja Enabled. Z tym ustawieniem karta graficzna odczekuje jeden cykl przed przetwarzaniem instrukcji zapisu lub odczytu, co zwiększa stabilność transmisji danych. W starszych płytach zamiast wspomnianej powyżej znajdziesz opcje 1 i 2. Oznaczają liczbę cykli oczekiwania. W tym wypadku bezpieczniejszy okazuje się wybór opcji 2.

Jak zwiększyć wydajność?

Wybór opcji Enabled w polu AGP Fast Write zaowocuje wzrostem wydajności o dwa do pięciu procent. Nieznaczny przyrost tempa zanotujesz również, ustawiając parametr AGP Master 1 WS Read/Write na Disabled. Jeśli BIOS twojej płyty głównej udostępnia jeszcze inne parametry dotyczące szyny AGP (takie jak np. AGP Sideband Address), spróbuj wybrać w nich opcję Enabled. W ten sposób uzyskasz jeszcze trochę większą wydajność pod warunkiem, że karta graficzna i chipset obsługują technologię Sideband Addressing. Dzięki niej, korzystając z oddzielnych linii, karta wysyła żądanie kolejnych da-nych jeszcze w trakcie bieżącej transmisji, co zwiększa przepustowość magistrali AGP.

Zalecane ustawienia

Możesz zdecydować się na ustawienia, które mają zwiększyć wydajność, jeśli nie ucierpi na tym stabilność komputera. Wprawdzie wzrost tem- pa okaże się stosunkowo skrony, jednak w przeciwieństwie do innych modyfikacji (np. przetaktowania) nie narazi peceta na częstsze zawieszenia.

Karta graficzna - AGP Fast Write

Nazwy alternatywne AGP FW Enable

LokalizacjaAdvanced | Advanced Chipset Features; Advanced | Chipset

Ustawienie stabilności Disabled; Auto

Wzrost stabilności **

Ustawienie wydajności Enabled

Wzrost wydajności *