BIOS - szybko czy bezpiecznie?


Przetaktowanie - Dynamic Overclocking

Jak zwiększyć stabilność?

BIOS - szybko czy bezpiecznie?

Niektórzy producenci płyt głównych (m.in. Asus, Gigabyte i MSI) zapewniają, że stosowna funkcja oferuje łatwe, dynamiczne przetaktowanie. Jednak obowiązują te same zasady, co w wypadku zwiększania częstotliwości procesora i pamięci RAM (patrz wyżej). Jeśli zależy ci najbardziej na tym, aby komputer działał stabilnie, daruj sobie eksperymenty - mimo że producenci obiecują ograniczone ryzyko zawieszeń przy dynamicznym podnoszeniu częstotliwości. Zwykle zwiększenie wydajności uzyskane dzięki takiemu przetaktowaniu da się co najwyżej ustalić za pomocą programu benchmarkowego. Podczas codziennego użytkowania komputera zapewne nie zauważysz, że działa nieco szybciej.

Jak zwiększyć wydajność?

Gdy zdecydujesz się na przetaktowanie dynamicznie, wystarczy wybrać stosowną opcję. Pozostałe czynności przejmie BIOS - wystarczy podać w procentach limit wzrostu częstotliwości. W niektórych BIOS-ach nie można wybrać limitu bezpośrednio i trzeba ustawić jeden z kilku predefiniowanych poziomów przetaktowania. Służą do tego opcje Captain, Commander, Sports lub Turbo (mogą nosić również inne nazwy). Sprawdź w instrukcji obsługi, jaki limit przetaktowania wiąże się z poszczególnymi opcjami.

Przetaktowanie dynamiczne działa na prostych zasadach. BIOS bada stale temperaturę procesora i jego pobór mocy. Gdy wykryje że układ jest nadmiernie obciążony, zwiększa częstotliwość magistrali FSB do limitu ustawionego przez użytkownika.

Oprócz opcji pozwalających dynamicznie przetaktowywać procesor powyższe menu dysponuje możliwością stałego podwyższenia częstotliwości. Stosowne opcje to High Performance Mode, Overclock Mode lub podobne. Dzięki nim możesz za jednym zamachem ustawiać wszystkie parametry przetaktowania - np. częstotliwość pamięci i częstotliwość szyny FSB.

Zalecane ustawienia

Jeśli uparłeś się na zwiększenie częstotliwości, powinieneś przedkładać funkcje przetaktowania dynamicznego nad stałe przetaktowanie z ręcznym ustawianiem poszczególnych parametrów.

Przetaktowanie - Dynamic Overclocking

Nazwy alternatywne AI Overclocking; C.I.A 2

Lokalizacja Advanced; menu z funkcjami przetaktowywania, np.: Jumperfree Configuration; Cell Menu; MB Intelligent Tweaker

Ustawienie stabilności Disabled; Standard lub wartość domyślna

Wzrost stabilności **

Ustawienie wydajności Optimized; AI NOS; Commander; Turbo

Wzrost wydajności **

<hr size=1 noshade>Strajk BIOS-u - pierwsza pomoc

BIOS stanowi podstawowy system operacyjny każdego peceta. Modyfikując cokolwiek, wprowadzasz zmiany bezpośrednio do konfiguracji podzespołów sprzętowych. Ani Windows, ani żaden sterownik nie naprawi błędnych ustawień, z którymi nie radzą sobie składniki komputera. Zatem co począć, gdy pecet odmawia posłuszeństwa, bo za bardzo przetaktowałeś procesor lub przesadnie skróciłeś czas dostępu do pamięci RAM? Poniżej przedstawiamy pięć sposobów radzenia sobie w takich sytuacjach.

BIOS - szybko czy bezpiecznie?

Ostatnia deska ratunku - z opałów spowodowanych błędnymi ustawieniami BIOS-u uratuje cię chwilowe wyjęcie baterii (na ilustracji jest oznaczona czerwoną ramką).

1. Wczytanie ustawień domyślnych Zrestartuj system, naciskając przycisk Reset na przedniej ścianie obudowy peceta. Jeśli uda ci się wejść do ustawień BIOS-u, przywróć jego pierwotną konfigurację. Przywołaj w tym celu polecenie Load System Default Settings, Load Fail-Safe Settings lub Load Fail-Safe Defaults (nazwa zależy od wersji BIOS-u).

2. Wielokrotny restart W niektórych płytach głównych BIOS samodzielnie wraca do ustawień domyślnych po kilku nieudanych próbach zrestartowania. Nie poddawaj się po pierwszym restarcie. Podejmij cztery lub nawet pięć prób, może uda ci się uruchomić system.

3. Specjalne właściwości BIOS-u Niektóre płyty główne Asusa są wyposażone w funkcję C.P.R. (CPU Parameter Recall, czyli przywracanie parametrów procesora). Gdy komputer zawiesi się w wyniku błędnych ustawień BIOS-u (np. nadmiernego przetaktowania), BIOS automatycznie przywróci bezpieczne ustawienia podczas kolejnego rozruchu peceta.

4. Przestawienie zworek Jeśli sytuacja jest na tyle poważna, że nie udaje się przywołać BIOS-u, trzeba otworzyć obudowę komputera i przestawić jedną ze zworek na płycie głównej. Zworka ta nosi zazwyczaj miano Clear CMOS. Właśnie w układzie CMOS są przechowywane ustawienia użytkownika, których dokonał w BIOS-ie. Gdy usuniesz zawartość tej pamięci, BIOS będzie zmuszony sięgnąć po konfigurację domyślną. Sprawdź w instrukcji obsługi płyty, gdzie znajduje się wspomniana zworka i jak ją przestawić, aby skasować pamięć układu CMOS. Oprócz tego zapoznaj się z pozostałymi wskazówkami producenta. Na przykład w wypadku wielu płyt trzeba wyłączyć komputer, przestawić zworkę w daną pozycję, a potem odczekać kilka bądź kilkanaście sekund przed ustawieniem jej w pierwotnej pozycji. Niekiedy należy włączyć komputer z przestawioną zworką i wyłączyć go, gdy na ekranie pojawi się komunikat potwierdzający opróżnienie pamięci. Dopiero potem można przywrócić pierwotne ustawienie zworki i ponownie uruchomić komputer. Jednak w każdym razie przed przestawianiem zworki całkowicie wyłącz komputer (nie wystarczy przełączyć go w stan gotowości czy tryb oczekiwania) i wyciągnij wtyczkę z gniazda zasilania.

5. Wyjęcie baterii Czasem nie wystarcza przestawienie zworki i trzeba jeszcze wyjąć baterię zasilającą układ CMOS. Instrukcja obsługi płyty poinformuje cię, gdzie jest umieszczona bateria i po jak długim czasie można ją włożyć na miejsce.