BMW Sauber odchodzi z F1: co dalej z Albert 3 i Intelem?

Zespół BMW Sauber od przyszłego sezonu rezygnuje ze startów w najbardziej prestiżowych wyścigach świata - Formule1. Wielu specjalistów podkreśla, że przyczyną porażki była zła konstrukcja najnowszego bolidu zespołu. O zdanie na ten temat zapytaliśmy głównego partnera BMW Sauber w F1 - firmę Intel.

Robert Kubica w bolidzie F1.09. Tor F1 w Budapeszcie

Bardzo słabe wyniki najnowszego bolidu BMW Sauber oraz związane z tym klęski na torach Formuły1 doprowadziły zarząd BMW do bardzo stanowczych działań. Firma, która oczekiwała w tym sezonie pierwszego miejsca w kategorii najlepszych konstruktorów, notowała na torach niemal same porażki. Ostatecznie zarząd BMW podjął decyzję o wycofaniu BMW Sauber z udziału w wyścigach F1 w przyszłym sezonie. Co dalej z Robertem Kubicą? Tego jeszcze nie wiemy.

Za jeden z głównych powodów porażki BMW Sauber wskazuje się źle przygotowany bolid F1.09. Zapytaliśmy jednego z najważniejszych partnerów technologicznych BMW Sauber - firmę Intel - czy obarczanie winą za klęskę zespołu inżynierów i konstruktorów jest słuszne oraz jaka jest przyszłość koncernu w F1. Choć wciąż czekamy na oficjalną odpowiedź ze strony firmy, to już teraz możemy podać kilka ciekawostek związanych ze sprawą.

Najbardziej elektryzującym pytaniem jest przyszłość superkomputera Albert 3 przygotowanego przez firmę Intel specjalnie na potrzeby zespołu BMW Sauber (zastąpił Albert 2 o którym pisaliśmy w artykule "z wizytą w tunelu aerodynamicznym BMW Sauber F1"). Przypomnijmy, że Albert 3 posiada 4224 rdzenie i 8448 GB pamięci. Jego szybkość przetwarzania danych wynosi 50,7 teraflopów, co daje możliwość wykonywania ponad 50 bilionów operacji na sekundę. Obecnie jest to najmocniejszy superkomputer w F1. Intel skomentował sprawę krótko - mówiąc, że firma dostarczyła jedynie superkomputer do zespołu i nie wie w jaki sposób BMW wykorzysta go w dalszej działalności. Można przypuszczać, że BMW wykorzysta możliwości Albert 3 do prac nad technologiami przydatnymi w pokrewnych dziedzinach. Przypomnijmy, że BMW zadeklarowało wczoraj, iż po odejściu z F1 zamierza zaangażować się w wyścigi samochodów turystycznych oraz American Le Mans Series (ALMS).

BMW Sauber było jedynym poważnym partnerem Intela w Formule1. Firma dostarczyła do zespołu nie tylko superkomputer Albert 3, ale również szereg innych rozwiązań technologicznych. W wyniku współpracy doczekaliśmy się również wielu elektronicznych produktów użytkowych sygnowanych logo BMW. Wśród nich znajdowały się m.in. superwyścigowe pecety, laptopy czy symulatory jazdy . Czy Intel zamierza znaleźć nowego partnera w BMW Sauber? Firma odpowiedziała nam, że jest jeszcze stanowczo za wcześnie by odpowiedzieć na to pytanie - w końcu zespół póki co pozostaje "w grze".