BPM - mało znane zwierzę

Business Process Management (BPM) jest jeszcze mało znane w naszym kraju, wynika z badań przeprowadzonych na zlecenie firmy archITec.

BPM jest stosowane przez 41% firm (wg badań FileNet), ">W Europie technologia BPM jest stosowane przez 41% firm (wg badań FileNet), w Polsce, według badania archITec - przez 16% przedsiębiorstw.

Wykorzystanie BPM nie jest skorelowane z branżą - odsetek firm wykorzystujących technologię jest zbliżony w ubezpieczeniach, bankowości, telekomunikacji, przemyśle i waha się od 13 do 19%. Perspektywy nie są też specjalnie obiecujące: tylko 8% ankietowanych firm planuje zakup i wdrożenie technologii BPM w ciągu najbliższych dwóch lat. Najczęstszymi obszarami zastosowań technologii BPM są obsługa klienta (82%), administracja (75%) i księgowość (73%). W produkcji zaledwie w 5% ankietowanych firm procesami steruje system BPM.

Zastosowanie technologii BPM, źródło: archITec

Zastosowanie technologii BPM, źródło: archITec

Firmy, które już korzystają z tych rozwiązań, oceniają je jako bardzo zaawansowane. Korzyści wymieniane przez ankietowanych to usprawnienie procesów w przedsiębiorstwie (18% badanych), redukcja kosztów (9%) oraz poprawie dostępności i dokumentów (9%).

Ponad połowa badanych (55% badanych) przedstawicieli firm nie potrafi jednak wskazać żadnych korzyści wynikających ze stosowania technologii BPM albo odmawia odpowiedzi (12%). Aż 43% badanych nie potrafi ocenić, czy ma jakieś obawy związane ze stosowaniem BPM. 9% badanych obawia się przygotowania i wdrożenia systemu oraz bezpieczeństwa informacji.