BSA ogłasza amnestię

Stowarzyszenie skupiające producentów oprogramowania ogłosiło amnestię dla amerykańskich firm używających nielegalnych programów. Jeżeli zgodzą się one na sprawdzenie legalności swojego oprogramowania, nie zostaną ukarane za posiadanie pirackich programów.

Business Software Alliance (BSA to stowarzyszenie skupiające największych światowych producentów oprogramowania) poinformowało o zainicjowaniu programu mającego wyeliminować nielegalne oprogramowanie z amerykańskich firm. Zainteresowane nim firmy będą mogły wystąpić o "zbadanie" należących do nich komputerów - chodzi o sprawdzenie, czy nie zainstalowano na nich nielegalnego oprogramowania. Znalezienie pirackiego programu (oczywiście, zostanie on usunięty) nie będzie wiązało się z żadnymi konsekwencjami; normalnie, w takim przypadku firma karana jest grzywną, która może sięgnąć 150 tys. USD.

Program ma objąć pięć amerykańskich miast - "amnestia" potrwa do końca lipca. Przedstawiciele BSA mówią, że może okazać się ona bardzo skuteczna, ponieważ w wielu firmach znajduje się nielegalne oprogramowanie, zainstalowane przez obecnych lub byłych pracowników. Możliwe więc, że władze firm chętnie skorzystają z okazji, by bezkarnie pozbyć się tych niebezpiecznych (z uwagi na wysokie grzywny) danych.


Zobacz również