BSA: rekordowe odszkodowanie za piractwo

Przedstawiciele organizacji Business Software Alliance (BSA) poinformowali o zawarciu ugody z pewną międzynarodową firmą z branży medialnej, która nielegalnie wykorzystywała oprogramowanie firm należących do BSA. W ramach owej ugody przedsiębiorstwo wypłaci poszkodowanym firmom rekordowe odszkodowanie - w wysokości 3,5 mln USD.

Biura owej firmy (BSA nie podaje jej nazwy) zostały przeszukane podczas antypirackich rajdów policji, przeprowadzonych w kilku krajach kilka miesięcy temu - okazało się wtedy, że w firmowych komputerach masowo zainstalowane są nielegalne kopie oprogramowania firm należących do BSA (m.in. Microsoft, Adobe Systems, Avid Technology oraz Autodesk). Sprawa trafiła do sądu, jednak ostatecznie obie strony zdecydowały się na negocjacje pozasądowe.

Wynikiem owych rozmów jest ugoda, w ramach których firma zapłaci poszkodowanym producentem 3,5 mln USD odszkodowania. Jak tłumaczą przedstawiciele BSA, odszkodowanie jest wyjątkowo wysokie, ponieważ przedsiębiorstwu udowodniono, że korzystało z pirackiego oprogramowania od dawna i to na ogromną skalę.

Dodatkowo porozumienie przewiduje, iż firma ta usunie ze wszystkich komputerów pirackie kopie systemów operacyjnych i oprogramowania, zaś w ich miejsce zamówi legalne oprogramowanie

Anonimowi przedstawiciele owej firmy tłumaczą, iż pirackie oprogramowanie znalazło się na jej komputerach z winy jednej osoby - wysoko postawionego pracownika IT, który odpowiadał za dostarczanie pracownikom niezbędnych narzędzi.


Zobacz również