BSA: rekordowe odszkodowanie za piractwo

Przedstawiciele organizacji Business Software Alliance (BSA) poinformowali o zawarciu ugody z pewną międzynarodową firmą z branży medialnej, która nielegalnie wykorzystywała oprogramowanie firm należących do BSA. W ramach owej ugody przedsiębiorstwo wypłaci poszkodowanym firmom rekordowe odszkodowanie - w wysokości 3,5 mln USD.

Biura owej firmy (BSA nie podaje jej nazwy) zostały przeszukane podczas antypirackich rajdów policji, przeprowadzonych w kilku krajach kilka miesięcy temu - okazało się wtedy, że w firmowych komputerach masowo zainstalowane są nielegalne kopie oprogramowania firm należących do BSA (m.in. Microsoft, , Avid Technology oraz Autodesk). Sprawa trafiła do sądu, jednak ostatecznie obie strony zdecydowały się na negocjacje pozasądowe.

Wynikiem owych rozmów jest ugoda, w ramach których firma zapłaci poszkodowanym producentem 3,5 mln USD odszkodowania. Jak tłumaczą przedstawiciele BSA, odszkodowanie jest wyjątkowo wysokie, ponieważ przedsiębiorstwu udowodniono, że korzystało z pirackiego oprogramowania od dawna i to na ogromną skalę.

Dodatkowo porozumienie przewiduje, iż firma ta usunie ze wszystkich komputerów pirackie kopie systemów operacyjnych i oprogramowania, zaś w ich miejsce zamówi legalne oprogramowanie

Anonimowi przedstawiciele owej firmy tłumaczą, iż pirackie oprogramowanie znalazło się na jej komputerach z winy jednej osoby - wysoko postawionego pracownika IT, który odpowiadał za dostarczanie pracownikom niezbędnych narzędzi.