BTX – podstawa tańszego i cichszego PC

Podczas konferencji IDF, Intel zaprezentował finalną wersję nowego formatu płyt głównych – BTX i PicoBTX. Ma on zastąpić standard ATX, a nowe płyty oprócz całkowicie nowego układu zamontowanych na nich podzespołów, mają sprawiać, że komputery będą tańsze i co równie istotne – cichsze od obecnych. BTX stał się też podstawą platformy, która posłuży do produkcji urządzeń elektroniki użytkowej powstałych na bazie peceta.

Płyta główna w formacie BTX. Na zdjęciu widoczny gigantyczny układ chłodzenia

Płyta główna w formacie BTX. Na zdjęciu widoczny gigantyczny układ chłodzenia

Czym różni się BTX od aktualnie obowiązującego ATX?

Specyfikacja ATX powstała w 1995 roku. Od tego czasu na rynku dominują produkty stworzone według tych wytycznych. W porównaniu do BTX, główna różnica tkwi w całkowicie innym rozłożeniu składników na laminacie i nowych miejscach montażu kart rozszerzeń. Na płytach BTX wszystkie najbardziej nagrzewające się elementy ułożone zostały w jednej linii.

Specyfikacje standardów BTX i innych

Specyfikacje standardów BTX i innych

Mają być chłodzone przez jeden gigantycznych rozmiarów radiator, przez który przepuszczane jest chłodne powietrze zasysane z przodu obudowy i wyprowadzane (już nagrzane) po tylnej stronie peceta. W związku z tym do BTX-a niezbędne będą specjalne obudowy, z odpowiednio spreparowanymi kanałami wentylacyjnymi. Dzięki zastosowaniu jednej „chłodziarki” ma spaść cena pecetów.

Slot PCI Express przewidziany dla karty graficznych umieszczony jest nie na linii silnie nagrzewających się części, lecz na skraju górnej krawędzi płyty.

Rozkład temperatury na płycie BTX

Rozkład temperatury na płycie BTX

Dzięki temu strumień chłodnego powietrza powinien docierać także do tego podzespołu, który generuje w obudowie znaczne ilości ciepła.

Producenci kart graficznych będą musieli przestawić się na inny rodzaj projektów, bowiem w obudowie BTX zmieszczą się jedynie niskie i nie za długie modele. Przykłady tego typu produktów można zobaczyć już dziś, na zdjęciach widzicie „niskiego” GeForce FX 5300 wyposażonego w interfejs PCI Express.

Gigantycznych rozmiarów radiator montowany będzie na procesorze. Za nim w

GeForce FX 5300 - pierwsza karta graficzna NVIDII z interfejsem PCI Express

GeForce FX 5300 - pierwsza karta graficzna NVIDII z interfejsem PCI Express

rzędzie kolejno znajdzie się mostek północny chroniony swoim własnym małym radiatorem, a następnie mostek południowy pozbawiony jakiegokolwiek chłodzenia.

Minipecety

Sloty PCI Express 1x, które przeznaczone są do instalacji nowych kart rozszerzeń mają bardzo niewielkie rozmiary, co sprzyja tworzeniu małych pecetów. Takie mają być komputery wyposażone w płyty PicoBTX. Zakłada się, że znajda się one w pecetach z obudowami o pojemności poniżej 7 litrów.

Referencyjny projekt płyty BTX i obudowy tego standardu

Referencyjny projekt płyty BTX i obudowy tego standardu

Chodzenie różnych wymiarów

Podczas gdy BTX ma być wyposażone w układ chłodzenia o wysokości ok 8,6 cm, PicoBTX będzie wymagało niższego radiatora – tylko ok 6 cm. Pecety BTX mają pracować właściwie bezgłośnie. Dodatkowo płyty będą posiadały funkcje stałego monitorowania temperatury pracy nie tylko procesora, ale także miejsc w których instalowane są karty rozszerzeń, pamięci oraz napędy dyskowe. W przypadku przekroczenia przez któryś z elementów ściśle określonej temperatury, system chłodzenia zostaje przełączony w stan większej wydajności.

Więcej informacji dotyczących platformy BTX oraz ogólnego kierunku rozwoju platformy desktopowej zostało zawartych w prezentacjach przygotowanych przez firmę Intel. Materiały te dostępne są do pobrania w naszym serwisie FTP:

http://www.pcworld.pl/ftp/pc/programy/2933/Intel.prezentacja...rozwoj.plaformy.desktopowej..html

http://www.pcworld.pl/ftp/pc/programy/2932/Intel.prezentacja...standard.BTX..html