BTX przystępuje do ofensywy

Intel rozpoczął rozsyłanie do dziennikarzy kompletnych platform BTX, które stanowią spory przełom w dziedzinie układu podzespołów na płycie głównej, oraz samej konstrukcji wielu komponentów. O platformie BTX wiadomo już właściwie wszystko, prezentowaliśmy Wam ją już wielokrotnie. Jak dotąd pomysł ten nie został jednak wdrożony w życie. Ostatnie ruchy Intela wskazują jednak na to, że firma z dużą determinacją przystępuje do promocji nowego standardu PC.

Płyta główna w formacie BTX. Na zdjęciu widoczny gigantyczny układ chłodzenia

Płyta główna w formacie BTX. Na zdjęciu widoczny gigantyczny układ chłodzenia

Co to jest BTX i czym się charakteryzuje, wytrwali czytelnicy powinni wiedzieć już z wcześniej publikowanych przez nas artykułów. Szczegółowo na temat BTX pisaliśmy w materiałąch BTX - podstawa tańszego i cichszego PC , BTX niemile widziany.

Przypomnijmy, że aktualnie obowiązujący standard ATX został przyjęty w 1995 roku. Zmiany technologiczne, które zaszły od tego czasu są tak duże, że aktualnie rozwiązania ATX nie spełniają wielu wymogów stawianych przez nowoczesne komponenty.

BTX ma pozwalać na budowanie tańszych pecetów, które będą wyposażone w mniejszą ilość układów chłodzenia. W tym celu zaprojektowano całkowicie nowy układ komponentów na płycie, który mam poprawiać wydajność chłodzenia komputera (ma być stosowany tylko jeden wentylator z wielkim radiatorem). BTX będzie miał także kilka odmian, różniących się wielkością, m.in. slim, tower, slim desktop oraz mini-tower.

Referencyjny projekt płyty BTX i obudowy tego standardu

Referencyjny projekt płyty BTX i obudowy tego standardu

Intel przyspiesza BTX

Wprowadzanie BTX w ostatnich tygodniach nabrało rozpędu. Intel poinformował iż zamierza sprzedawać wersje pudełkowe swoich procesorów, również wyposażone w układy chłodzenia zgodne ze specyfikacją BTX. Będą to układy Pentium 4 530J, 550J oraz 560J. Dodatkowo Intel rozpoczyna sprzedaż płyty głównej microBTX - D915GMH. Jak widać z symbolu, wyposażono ją w chipset i915G ze zintegrowanym rdzeniem graficznym.

Wsparcie rynku

O ile dotychczas producenci komponentów komputerowych z rezerwą podchodzili do BTX, to aktualnie ich pogląd na urządzenia nowych standardów uległ zmianie. Wielu istotnych graczy jest już gotowych do poszerzenia swojej oferty o urządzenia zgodne z BTX. Wśród istotniejszych firm warto wymienić następujące: Asus, AOpen, FIC, Foxconn, HIPRO, Gigbyte, MiTAC, MSI, Shuttle, Thermaltake.


Zobacz również