Backup bez granic


Orbitfiles

Backup bez granic

Interfejs WWW serwisu Orbitfi les. Dzięki niemu masz dostęp do swoich danych z dowolnego komputera i nie musisz instalować dodatkowego oprogramowania.

Kolejny serwis nie wymaga obowiązkowej instalacji dodatkowego oprogramowania w systemie operacyjnym. Możesz skorzystać z programu Hercules Uploader umieszczonego w serwisie albo posługiwać się interfejsem na stronie WWW. Orbitfiles proponuje swoim użytkownikom trochę więcej miejsca na dane niż konkurenci, bo aż 6 GB. Charakterystyka działania serwisu jest jednak trochę inna, bo backup to tylko jedno z zastosowań. Orbitfiles jest składnicą danych, do których możesz mieć dostęp z dowolnego komputera podłączonego do Internetu. Dodatkowo, po odpowiednim skonfigurowaniu, pozwala na udostępnianie danych innym użytkownikom.

Orbitfiles praktycznie nie zabezpiecza transmisji oraz szyfrowania przechowywanych danych, dlatego warto go potraktować raczej jako miejsce do składowania mniej istotnych i prywatnych zasobów. Hercules Uploader z pewnością przyda się osobom zainteresowanym przesyłaniem większej ilości danych na serwer, co w wypadku tradycyjnego interfejsu WWW może być bardziej pracochłonne.

Informacjehttp://www.orbitfiles.com

A backup przy okazji

Poniżej prezentujemy przykłady wykorzystania dobrze znanych serwisów WWW do backupu danych. Musisz jednak pamiętać, że nie są to rozwiązania przeznaczone ściśle do tego celu. Jeśli zależy ci na bezpieczeństwie zasobów, w pierwszej kolejności polecamy skorzystanie z oferty serwisów opisywanych wcześniej.

MediaMax

Backup bez granic

MediaMax XL umożliwia wygodny backup danych z użyciem internetowej składnicy plików MediaMax, aczkolwiek wykorzystanie jego funkcji jest dość ograniczone.

MediaMax to dobrze znana wśród internautów składnica danych oraz miejsce udostępniania swoich zasobów innym użytkownikom. W wariancie bezpłatnym oferuje aż 25 GB wolnej przestrzeni dyskowej. Serwis udostępnia teraz dodatkowe oprogramowanie o nazwie MediaMax XL, dzięki któremu nie musisz korzystać z interfejsu WWW podczas przesyłania i pobierania danych.

Po raz kolejny zwracamy uwagę na fakt, że MediaMax nie jest serwisem ściśle przeznaczonym do wykonywania zapasowych kopii danych. Jeśli jednak chcesz zabezpieczyć dużo zasobów, które nie mają klauzuli "tajne", to miejsce jest idealne. Dodatkowo, tak jak w Orbitfiles, będziesz miał dostęp do danych z innych komputerów podłączonych do Internetu, a w razie potrzeby udostępnisz je bez problemu znajomym.

Informacje http://www.mediamax.com

GMail Drive

O tym dodatku do poczty Gmail już pisaliśmy, ale warto wrócić do tematu i wykorzystać wszystkie możliwości, jakie daje konto w Google. GMail Drive to niewielka aplikacja, która tworzy w systemie operacyjnym wirtualną przestrzeń na twoje pliki. Są one składowane bezpośrednio na koncie pocztowym Gmail. Do każdego przesyłanego na serwer pliku tworzona jest odpowiednio oznaczona wiadomość pocztowa. W ten sposób nie pomylisz jej z innymi wiadomościami na koncie. Dodatkowo radzimy umieścić je w osobnym katalogu archiwum na koncie Gmail.

Informacjehttp://www.viksoe.dk/code/gmail.htm

GSpace

Backup bez granic

Rozbudowany interfejs GSpace przypomina tradycyjnego menedżera plików. Poszczególne okna są bardzo czytelne i zapewniają dobrą nawigację po wszystkich funkcjach.

Inny ciekawy dodatek do konta pocztowego Gmail to wtyczka GSpace do przeglądarki internetowej Mozilla Firefox. Po zainstalowaniu w przeglądarce znajdziesz ją w menu Narzędzia. Program można określić jako konsolę sterującą kontem Gmail. Udostępnia z każdego konta przestrzeń dyskową na twoje dane. Pozwala na: transfer plików, słuchanie muzyki, oglądanie zdjęć oraz zarządzanie usługą GMail Drive, czyli plikami przesłanymi na konto Gmail za pomocą opisywanego wcześniej narzędzia. Dla każdej z funkcji przewidziano osobny tryb pracy, po którego włączeniu GSpace automatycznie modyfikuje swój interfejs.

Na uwagę zasługuje fakt, że z poziomu GSpace możesz zarządzać dowolna liczbą kont Gmail. Procedura przełączania się między kontami jest prosta, a do ciebie należy tylko uzupełnienie bazy loginów oraz haseł do każdego z nich. Konsolę GSpace podzielono na cztery okna: pierwsze, umieszczone na górze po lewej stronie, prezentuje drzewo katalogów i plików na twardym dysku. Po prawej stronie znajduje się przestrzeń dyskowa na koncie GMail. Poniżej po lewej stronie zobaczysz listę wszystkich transferów danych, a ostatnie okno w prawym dolnym rogu pokazuje status każdej operacji. Tak jak w tradycyjnym menedżerze plików, umieszczono niezbędny zestaw przycisków do nawigacji, tworzenia katalogów, usuwania zasobów oraz odświeżania zawartości. Dodatkowo na górnym pasku znajdziesz przycisk, który przeniesie cię do interfejsu WWW Gmail, gdzie możesz sprawdzić nowe wiadomości.

Informacje http://www.getgspace.com