Backup bez granic

Ograniczona ilość wolnego miejsca na twardym dysku to jedna z wymówek, gdy nie chcesz wykonywać zapasowych kopii danych. A jeśli dodatkową, bezpłatną przestrzeń na backup znajdziesz w Internecie?


Ograniczona ilość wolnego miejsca na twardym dysku to jedna z wymówek, gdy nie chcesz wykonywać zapasowych kopii danych. A jeśli dodatkową, bezpłatną przestrzeń na backup znajdziesz w Internecie?

Im pojemniejszy twardy dysk, tym szybciej się zapełnia. Z czasem wolna przestrzeń zaczyna się bardzo kurczyć i nie wystarcza miejsca na kolejne dane. Oczywiście, znajdziesz dodatkowe kilkaset megabajtów na jeszcze jeden film czy dyskografię ulubionego artysty w MP3, trudno będzie ci jednak wygospodarować podobną przestrzeń na zabezpieczenie najważniejszych plików. Dlatego proponujemy alternatywne rozwiązanie, dzięki któremu nie stracisz cennego miejsca, a zyskasz pewność, że twoje dane są bezpieczne. Co więcej, w wypadku niektórych serwisów będziesz mógł uzyskać dostęp do danych z innego komputera podłączonego do Internetu, co przy tradycyjnym backupie okazuje się problematyczne. Zalecamy opisywany poniżej sposób jako jeden z kilku - należy mieć zawsze co najmniej dwie kopie danych na wypadek nieprzewidzianych problemów, przykładowo z dostępem do Sieci.

IDrive

Backup bez granic

IDrive Classic pozwala określić typy plików, które będą automatycznie kopiowane na serwer IDrive. Na formularzu widocznym na ilustracji zaznaczasz dowolnie wybrane pozycje.

Pierwszy z proponowanych przez nas serwisów umożliwiających sieciowy backup oferuje bezpłatnie 2 GB wolnej przestrzeni dyskowej na dane. Dodatkowo zapewnia specjalną aplikację, za pomocą której wykonywanie zapasowej kopii danych można dokładnie skonfigurować oraz zautomatyzować. Z kilku ciekawych funkcji IDrive warto wspomnieć o kompresji danych podczas transmisji na serwer, dzięki czemu cały proces przebiega szybciej. Oczywiście, przesyłanie danych jest zabezpieczone 128-bitowym protokołem SSL. Same pliki po umieszczeniu na serwerze zostają zaszyfrowane 256-bitowym kluczem typu AES z możliwością zdefiniowania własnego hasła. IDrive dopuszcza przechowywanie do 30 wersji każdego pliku.

IDrive może wykonywać zapasowe kopie wybranych przez ciebie danych, a w trybie Continuous Data Protection zabezpieczać wyłącznie te pliki, których zawartość została zmodyfikowana w ciągu ostatnich 10 minut. Tryb CDP nie jest zastępstwem standardowego, zaplanowanego backupu. Działa równolegle do niego i wykonuje zapasową kopię danych głównie mniejszych plików oraz katalogów (o rozmiarze do 50 MB). Pamiętaj, że ta metoda pomija pliki tymczasowe, systemowe oraz dane ze zmapowanych dysków sieciowych. Kolejną ciekawą funkcją serwisu jest wtyczka IDrive Explorer, pozwalająca przeglądać zawartość IDrive z poziomu systemowego Eksploratora i odzyskiwać dane.

Informacje www.idrive.com

Mozy Online Backup

Backup bez granic

Konfi guracja i określenie zakresu pierwszego backupu w programie MozyHome Remote Backup. Od tego momentu serwis Mozy Online Backup przejmie resztę obowiązków.

Bardzo podobnym w konstrukcji oraz sposobie działania serwisem do opisywanego powyżej jest Mozy Online Backup. Oferuje również 2 GB bezpłatnej przestrzeni dyskowej oraz aplikację do backupów. Program wykona zapasowe kopie również dokumentów aktualnie otwartych lub zablokowanych. Podczas transmisji danych na serwer jest wykorzystywany 128-bitowy protokół SSL. Twoje pliki są dodatkowo zaszyfrowane po zapisaniu na serwerze 448-bitowym kluczem typu Blowfish.

MozyHome Remote Backup po zainstalowaniu w systemie operacyjnym i uruchomieniu przeprowadza cię przez cały proces definiowania backupu. Wybierasz zakres (katalogi oraz pliki na twardym dysku) i sposób szyfrowania przechowywanych danych (domyślny klucz lub własny). Backup danych w Sieci wymaga łącza szerokopasmowego. Musisz się upewnić, czy twoje będzie wystarczające, a umożliwia to specjalny test MozyHome Remote, który bada jego przepustowość. Pozostaje jeszcze określenie szybkości wykonywania zapasowej kopii danych. Jeśli zdecydujesz się na szybszy backup, możesz odczuwać spowolnienie pracy innych aplikacji korzystających z połączenia internetowego. Odwrotna sytuacja wydłuży czas przesyłania danych na serwer Mozy Online Backup. Dodatkowo w trybie zaawansowanym możesz ustalić limit przepustowości dla backupu i oczywiście skorzystać z modułu kalendarza.

Informacje http://mozy.com