Backup dla opornych

Aby nie załamywać rąk z powodu utraty ważnych plików, lepiej zawczasu przygotować kopię zapasową. Wyjaśniamy, jak się zabrać za backup i jakich użyć programów, żeby ułatwić sobie to zadanie.


Aby nie załamywać rąk z powodu utraty ważnych plików, lepiej zawczasu przygotować kopię zapasową. Wyjaśniamy, jak się zabrać za backup i jakich użyć programów, żeby ułatwić sobie to zadanie.

Każdy wie, że powinno się robić kopie zapasowe ważnych danych przechowywanych w komputerze. Można to powtarzać bez końca, ale i bezskutecznie. Niefortunnie ta ważna czynność jest nudna i często bardzo czasochłonna. A kiedy już ją skończysz, twój komputer wcale nie działa stabilniej i szybciej. Więc po co tyle zachodu? Po to, żeby znów nie usłyszeć: "Mądry Polak po szkodzie". Gdy dojdzie do jakiegoś nieprzyjemnego zdarzenia, wszystkie twoje ważne pliki, począwszy do firmowych dokumentów, a skończywszy na rodzinnych zdjęciach, odzyskasz z kopii bezpieczeństwa.

Jeśli w twoim komputerze regularnie przybywa nowych, ważnych plików, warto tworzyć kopię zapasową regularnie, np. raz w tygodniu. Oprócz regularnego backupu powinieneś również zwrócić uwagę na zdarzenia, które zwiększają ryzyko utraty danych. Kopię zapasową należy tworzyć przed wprowadzeniem istotnych zmian na komputerze, przykładowo podczas instalowania nowego systemu operacyjnego lub nowego oprogramowania. W celu lepszego zabezpieczenia pierwszą kopię wykonaj przed instalacją nowego oprogramowania, a drugą po zakończeniu instalacji. Nie musisz za każdym razem zabezpieczać wszystkich przechowywanych dokumentów. Jeśli na przykład piszesz pracę dyplomową, zawierające ją pliki powinieneś kopiować na zapasowy nośnik możliwe często, nawet codziennie, natomiast pozostałe dane raz w miesiącu.

Backup na różne sposoby

Backup dla opornych

WinPSF 1.3, polska aplikacja do backupu, umożliwia zaplanowanie automatycznej archiwizacji.

Jest wiele metod tworzenia kopii bezpieczeństwa. Najprostsza to ręczne skopiowanie wybranych plików na inny nośnik: drugi twardy dysk, dyskietkę czy płytę CD/DVD. Nie potrzebujesz do tego specjalnych narzędzi, wystarczy Eksplorator Windows lub program nagrywający. W warunkach domowych ta metoda może często okazać się wystarczająca, ale tę czynność ułatwią ci programy do backupu, z których wiele jest bezpłatnych. Gdy chcesz przechowywać tylko kopie plików, wystarczą ci narzędzia umieszczające wybrane dane w kopii bezpieczeństwa, np. skompresowanym pliku ZIP. Oferują wiele przydatnych funkcji, np. mogą zapamiętywać, które pliki i katalogi chcesz regularnie kopiować, i zajmą się tym automatycznie o zaprogramowanej porze. Niekiedy będziesz chciał zachować oprócz plików całą strukturę dysku: partycje, sektory rozruchowe, informacje o systemie plików. Wtedy z pomocą przyjdą ci programy do tworzenia obrazów dysków, np. Norton Ghost 9.0.

Różne typy kopii

Backup dla opornych

Windows XP nadaje plikom atrybut archiwizacji, umożliwiający rozpoznanie, czy dany plik powinien zostać umieszczony w kopii zapasowej, czy już się w niej znajduje.

Programy do backupu z reguły oferują kilka typów tworzenia kopii zapasowej. Najczęściej spotykane są (w nawiasach nazwy angielskie, stosowane w programach):

- Kopia zwykła (full) - kopiowane są wszystkie wybrane pliki. Zazwyczaj tę metodę stosuje się, wykonując backup danych po raz pierwszy.

- Kopia lustrzana (mirror) - identyczna, jak zwykła, ale pliki nie są kompresowane. Tej metody używa się do tworzenia dokładniej kopii archiwizowanych danych. Zaletą tego rodzaju kopii jest dostęp do zawartości z poziomu narzędzi typu Eksplorator Windows;

- Kopia przyrostowa (incremental) - kopiowane są tylko pliki nowe lub zmodyfikowane po wykonaniu ostatniej kopii zwykłej lub przyrostowej.

- Kopia różnicowa (differential) - kopiowane są tylko nowe pliki lub zmodyfikowane po wykonaniu ostatniej kopii zwykłej albo przyrostowej. Jeśli część plików została już wcześniej umieszczona w kopii różnicowej, zostaną one ponownie zarchiwizowane (w wypadku kopii przyrostowej archiwizowane jest tylko to, co przybyło po wykonaniu ostatniej kopii).

Backup dla opornych

Bezpłatny ABC Backup 1.05 umożliwia zapisanie kopii zapasowej na lokalnym lub sieciowym dysku lub serwerze FTP.

Zalety kopii różnicowej widać podczas przywracania danych, bo potrzebna jest tylko utworzona na początku kopia zwykła oraz różnicowa, w sumie dwa elementy. Jeśli tworzyłeś kopię przyrostową, będziesz potrzebował kopii zwykłej oraz wszystkich utworzonych później kopii przyrostowych. Liczba elementów zależy od liczby kopii przyrostowych, a może być ich całkiem sporo.

Są jeszcze codzienne kopie zapasowe (archiwizowane są wszystkie pliki zmodyfikowane w dniu wykonania kopii zapasowej) oraz kopie zapasowe typu kopiującego (archiwizowane są wszystkie wybrane pliki, przy czym pliki te nie są oznaczane jako pliki, dla których wykonano kopie zapasowe). Ten drugi typ jest przydatny, jeśli trzeba wykonać kopię zapasową plików między wykonywaniem zwykłych i przyrostowych kopii zapasowych, ponieważ nie wpływa na sposób wykonania innych operacji backupu. Dzieje się tak dlatego, bo proces tworzenia kopii zapasowej typu kopiującego, w odróżnieniu od innych typów kopii, nie pozostawia po sobie "śladów".

W Windows XP do oznaczania, czy dany plik powinien zostać zarchiwizowany, służy specjalny atrybut. Znajdziesz go, klikając w Eksploratorze Windows prawym przyciskiem myszy wybrany plik, a następnie wybierając opcję Właściwości i w nowym oknie klikając przycisk Zaawansowane. Jeśli plik jest przeznaczony do archiwizacji, zaznaczone będzie pole Plik jest gotowy do archiwizacji. Podczas archiwizowania programem Kopia zapasowa atrybut ten zostaje zdjęty (odznaczony) i ponownie włączony, gdy plik będzie zmodyfikowany. Także nowe pliki mają włączony atrybut archiwizacji.

Cechy idealnego programu

Oprogramowanie do tworzenia kopii zapasowych powinno oferować określony zestaw funkcji, żeby spełnić potrzeby użytkownika. Do nich należy zaliczyć:

  • terminarz, umożliwiający przygotowanie harmonogramu automatycznego tworzenia kopii zapasowych;
  • kompresję archiwizowanych danych, z reguły w formacie ZIP, w którym odbywa się stosunkowo szybko;
  • zapisywanie kopii zapasowej na twardym dysku oraz płytach CD;
  • odtwarzanie zarchiwizowanych danych;
  • dostęp do kopii zapasowej i odtwarzanie z niej tylko wybranych plików.
Dodatkowe funkcje, które mogą okazać się przydatne, to:

  • określanie stopnia kompresji kopii zapasowej;
  • tworzenie kopii zapasowej przez sieć lokalną, na pamięciach USB, taśmach czy serwerze FTP;
  • tworzenie kopii zapasowej ustawień użytkownika, np. Ulubionych;
  • weryfikacja poprawności utworzonej kopii;
  • tworzenie filtrów plików.
Istotnym czynnikiem jest również łatwość obsługi. Początkujący użytkownicy docenią przejrzysty interfejs i kreatory, prowadzące krok po kroku przez proces tworzenia backupu. Z kolei osoby doświadczone i bardziej wymagające wybiorą aplikację z dużą liczbą opcji konfiguracyjnych.

Archiwizacja gratis

Backup dla opornych

VersionBackup 2.11 - kreatory ułatwiające ustawienie parametrów archiwizacji oferuje praktycznie każdy program do backupu.

Liczba bezpłatnych aplikacji do archiwizacji danych jest spora, a oferowane możliwości zaspokoją potrzeby domowego użytkownika czy małej firmy. Pracując w Windows, można skorzystać z wbudowanej w ten system aplikacji do backupu - piszemy o tym w dalszej części artykułu. Poniżej przedstawiamy najlepsze, naszym zdaniem, produkty bezpłatne.

ABC Backup 1.05

Największą zaletą programu jest prosta obsługa i możliwość planowania zadań. Wystarczy na twardym dysku komputera wybrać zasoby, które chcesz chronić, i podać ścieżkę docelową (np. inny dysk, serwer FTP, inny komputer w sieci LAN). Można też wskazać pliki, które będą miały swoje "lustrzane odbicie" na dysku (tzw. tryb mirror). Program wykorzystuje format ZIP do kompresji archiwizowanych plików. Jeżeli inne programy używają zasobów, które mają zostać skopiowane, ABC Backup (po wcześniejszym ustawieniu) potrafi je wyłączyć. Może również przed lub po archiwizacji uruchomić inny, zewnętrzny program do przetworzenia wybranych plików.

Back it up! 5.4.9

Umożliwia wykonywanie kopii zapasowych zapisywanych w plikach ZIP lub tzw. kopii lustrzanych. Pozwala na tworzenie i przechowywanie profili backupu, czyli informacji o tym, jakie dane mają być archiwizowane. Ponadto umożliwia ustawianie filtrów wykluczających wybrane formaty plików z archiwizacji. Oferuje archiwizację wybranych wpisów w rejestrze systemowym - zapisuje je w pliku z rozszerzeniem REG. Może być uruchamiany z parametrami definiującymi sposób działania, dzięki czemu odwołania do programu możesz umieścić w pliku wsadowym lub uruchamiać go, stosując specjalne skróty.