Backup na czarną godzinę

Pliki na twardych dyskach są bezcenne. Nawet gdyby można było je ubezpieczyć, nic nie zrekompensuje utraty pamiątkowych zdjęć czy nagrań wideo. Tymczasem niewielkim nakładem sił i kosztów możesz uniknąć tej ponurej ewentualności.


Pliki na twardych dyskach są bezcenne. Nawet gdyby można było je ubezpieczyć, nic nie zrekompensuje utraty pamiątkowych zdjęć czy nagrań wideo. Tymczasem niewielkim nakładem sił i kosztów możesz uniknąć tej ponurej ewentualności.

Backup na czarną godzinę

Back4Win 5.0.0.4 jest niezbyt wygodny w obsłudze, ale za to potrafi kopiować ustawienia Firefoksa i Thunderbirda.

Pomyśl przez chwilę, co by było, gdybyś utracił swoje pliki? Konsekwencje mogą być bardzo przykre. A cyfrowym zasobom grożą różne niebezpieczeństwa, takie jak awaria dysku, atak wirusa, przypadkowe skasowanie itp. Odzyskanie straconych danych nie zawsze jest możliwe, ale mając ich kopię zapasową, nie musisz się tym martwić.

Niestety większość osób zaniedbuje te czynność. Dlatego postanowiliśmy pokazać, że backup nie jest ani trudnym ani żmudnym zajęciem. Wręcz przeciwnie, cały proces można zautomatyzować. W dodatku dostępne bezpłatne oprogramowanie, jak również nośniki danych nie uszczuplą domowego budżetu. Płyty DVD są bardzo tanie, zewnętrzne twarde dyski nieco droższe (w przeliczeniu na gigabajt), ale za to dużo wygodniej się z nich korzysta i można na nich przechowywać dane znacznie dłużej (ok. 10 lat).

Wybór programu

Oferta programów jest bardzo duża, od dość prostych bezpłatnych narzędzi do kosztujących po kilkaset złotych programów o możliwościach zaspokajających potrzeby bardziej wymagających użytkowników i małych firm. Są też aplikacje o specjalnym przeznaczeniu, np. do tworzenia obrazów dysków, przydatne, gdy awarii ulegnie system operacyjny.

W domu do tworzenia kopii zapasowych powinny wystarczyć darmowe programy lub narzędzia wbudowane w Windows XP i Vistę. Przedstawiamy kilka oferujących największe możliwości. Pamiętaj tylko o jednym - w większości są to programy do użytku niekomercyjnego. Jeśli chcesz z nich korzystać w firmie, musisz za nie zapłacić.

Back4Win 5.0.0.4

Do wyboru są dwa tryby pracy, dla mniej lub bardziej zaawansowanych. Kopie zapasowe zapisywane są w plikach ZIP, także w postaci samorozpakowujących się archiwów (z rozszerzeniem EXE), z opcją zmiany stopnia kompresji. Potrafi szyfrować pliki i zabezpieczać dostęp do archiwum hasłem. Funkcja harmonogramu pozwala zaplanować automatyczne tworzenie backupu w określonych dniach i godzinach. Oprócz plików potrafi również kopiować różne ustawienia użytkownika, np. konfigurację przeglądarki internetowej. Brakuje funkcji zapisu kopii zapasowej na płytach CD/DVD, ale przynajmniej dzieli backup na pliki o wielkości odpowiadającej pojemnościom płyt. Niestety ma też inne, poważniejsze wady. Nie ma filtrów pozwalających kopiować tylko określone pliki i brakuje kreatora ułatwiającego tworzenia backupu. Ogólnie program ma dość toporny interfejs i jest niewygodny w obsłudze.

Informacjehttp://www.back4win.com

System Windows 2000/XP/Vista

Cena bezpłatny

BackUp Maker Standard Edition 5.3

Backup na czarną godzinę

BackUp Maker Standard Edition 5.3 - wykonywanie backupu i odzyskiwanie plików ułatwiają kreatory.

Bardzo solidny program do backupu, naszym zdaniem najlepszy wśród bezpłatnych aplikacji pod względem oferowanych funkcji. Niestety ma jeden poważny mankament - w darmowej wersji Standard Edition producent umożliwił kopiowanie plików nie większych niż jeden megabajt. Pliki zapasowe kompresuje algorytmem ZIP i zapisuje na twardym dysku lub płytach CD/DVD.

Obsługę ułatwiają kreatory, umożliwiające konfigurację backupu oraz odzyskiwanie plików z kopii zapasowej. Program pozwala na tworzenie pełnej kopii oraz kopii przyrostowych lub różnicowych - za każdym razem tworzy pełny backup wybranych plików. Umożliwia także ich szyfrowanie. Oferuje wiele dodatkowych ustawień, takich jak filtrowanie po rozszerzeniach plików, kopiowanie plików tylko z atrybutem Plik jest gotowy do archiwizacji czy harmonogram zadań. Wszystkie parametry można ustawić w kreatorze, co jest wygodnym rozwiązaniem.

Informacjehttp://www.ascomp.net

System Windows 98/Me/2000/XP/Vista

Cena bezpłatny

Programy wbudowane w Windows

Użytkownicy Windows XP w wersji Professional oraz Windows Visty mogą skorzystać z wbudowanego programu, służącego do tworzenia kopii zapasowych na twardym dysku. Uruchomisz go, przechodząc do Start | Wszystkie programy | Akcesoria | Narzędzia systemowe. W Windows XP nazywa się Kopia zapasowa, a w Viście Stan i konfiguracja kopii zapasowej. Narzędzie jest efektem współpracy Microsoftu z firmą Veritas, znanym producentem oprogramowania tego typu. Pozwala archiwizować wybrane pliki i foldery, a także pliki systemowe i ustawienia konfiguracyjne (np. rejestr), niezbędne do odzyskania systemu operacyjnego po awarii. Niestety, program ma poważną wadę - brak funkcji kompresowania kopiowanych plików.

Backup za opłatą

Komercyjnych programów do tworzenia kopii zapasowych jest naprawdę sporo, nie sposób więc wszystkie opisać. Warty uwagi jest Norton Save & Restore 2.0 (www.symantec.pl, 125 zł), przygotowany na bazie technologii z Norton Ghost. Kopiuje wybrane pliki i katalogi, jak również całe twarde dyski. Oferuje filtry wyszukujące specyficzne typy zasobów do zabezpieczenia. Może tworzyć specjalne punkty przywracania, pozwalające szybko odtworzyć stan systemu. Kolejną interesującą propozycją jest Roxio BackOnTrack 3 (www.roxio.com, 30 dolarów). Wysoką jakość zawdzięcza temu, że powstał na bazie aplikacji Backup Exec Desktop firmy Veritas. Ma bardzo dobry interfejs graficzny, dzięki czemu obsługa jest intuicyjna. Umożliwia archiwizację na pojedynczym komputerze lub w małych sieciach przez połączenia P2P. Umożliwia przygotowanie bootowalnych płyt CD, przydatnych w wypadku awarii systemu operacyjnego lub twardego dysku. Warto też przyjrzeć się bliżej aplikacji Backup4All 3.11 (www.backup4all.com , 30 dolarów).

Przejrzysty interfejs sprawia, że program nadaje się zarówno dla zaawansowanych, jak i początkujących użytkowników. Oprócz wyboru plików i katalogów oferuje kilka predefiniowanych ustawień, jak My Documents, My Pictures i Internet Favorites. Tworzy własny katalog do śledzenia modyfikacji i pojawiania się nowych plików w obszarze wybranym do backupu. Pokazuje nowe pliki, które zostaną zmagazynowane podczas następnego backupu.

Obraz dysku

Obraz dysku to specyficzny rodzaj backupu. W jednym pliku zostaje zapisana wierna kopia wybranej partycji lub dysku twardego. Zawiera, oprócz plików i struktury katalogów, wiele dodatkowych informacji, niezbędnych do odtworzenia oryginału. Specyfika tego rozwiązania sprawia, że nie warto go używać do zwykłego tworzenia zapasowych kopii plików. Obraz dysku nadaje się przede wszystkim do odtwarzania systemu operacyjnego w źródłowym komputerze. Gdy dojdzie do poważnej awarii systemu operacyjnego, maszyna może być ponownie gotowa do pracy już po kilkunastu minutach. Obrazy dysków przydają się również do przeniesienia zawartości dysku, wraz z wszelkimi ustawieniami, na inny komputer. Najpopularniejsze programy z tej kategorii to Norton Ghost 14, Acronic True Image 10 oraz DriveImage XML 1.21.

Obraz dysku zawsze zajmuje więcej miejsca niż zwykła kopia zapasowa. Poza tym, przed odtwarzaniem z niego partycji następuje wykasowanie z nośnika wszystkich plików z obszaru przeznaczonego na pliki obrazu. Innymi słowy, gdy zechcesz przywrócić z obrazu partycję C:, wszystko, co na niej masz, zostanie skasowane.

DriveImage XML 1.21

W odróżnieniu od większości programów do tworzenia obrazów dysków, z tego użytkownicy domowi mogą korzystać bezpłatnie. Spełnia cztery funkcje: tworzy obrazy całych partycji i dysków logicznych, umożliwia przeglądanie zawartości pliku obrazu, odtwarza dane z obrazu na tym samym lub innym twardym dysku oraz kopiuje bezpośrednio zawartość jednego dysku na drugi. Obraz jest przechowywany w pliku XML, co umożliwia jego obróbkę innymi narzędziami. Wada: żeby program mógł działać, w Viście trzeba wyłączyć mechanizm UAC.

Informacje http://www.runtime.org

System Windows XP/Vista

Cena bezpłatny

Fachowa chińszczyzna

Backup4All potrafi tworzyć kopie pełne, przyrostowe i różnicowe. Czy wiesz, jaka jest między nimi różnica?

Backup to po prostu kopiowanie wybranych plików w inne miejsce, na przykład na drugi twardy dysk czy płytę CD/DVD. Podstawową zasadą jest stosowanie innego nośnika, bo robienie kopii zapasowej na tym samym nie ma sensu. Dlatego właśnie zewnętrzne twarde dyski świetnie się do tego nadają - w razie awarii czy ataku wirusa nic im nie grozi, bo leżą sobie spokojnie w szufladzie. Należy dodać, że backup to nie to samo, co archiwizacja. W pierwszym wypadku tworzy się kopię oryginalnych plików, w drugim oryginały zostają skasowane po skopiowaniu do archiwum.

Większość narzędzi do backupu kopiuje tylko katalogi i pliki, tymczasem na twardym dysku są zapisane jeszcze informacje o sektorze rozruchowym, wielkości partycji, systemie plików czy tablicy alokacji plików. Aby zrobić kopię zapasową również tych danych, potrzebujesz programu zapisującego tzw. obraz dysku (specjalny plik).

Są trzy typy kopii zapasowych: pełna, przyrostowa i różnicowa. Warto wiedzieć, jakie są między nimi różnice, żeby potrafić samemu właściwie skonfigurować program do backupu. Podczas tworzenia pełnej kopii uwzględniane są wszystkie wybrane przez użytkownika pliki. Kopia przyrostowa zawiera tylko te nowe lub zmienione od czasu ostatniego backupu. Przykładowo, jeśli tydzień wcześniej przeprowadziłeś ten proces (pełny lub przyrostowy), podczas kolejnego zostaną uwzględnione tylko zmiany powstałe w tym okresie. Różnica między kopią przyrostową i różnicową jest dość subtelna i polega na tym, że w kopii różnicowej są uwzględniane wszystkie nowe lub zmienione pliki od czasu utworzenia pełnej kopii. Nie ma znaczenia, czy w tym czasie tworzyłeś kopie przyrostowe lub różnicowe. Tak więc kopie różnicowe zajmują więcej miejsca niż przyrostowe i z tego względu rzadziej się je tworzy.