Backup online - dane bezpieczne w chmurze

Backup online to nowoczesne rozwiązanie, które umożliwia szybkie, wygodne i bezpieczne tworzenie kopii zapasowych najważniejszych plików. Cały proces jest w pełni zautomatyzowany, a w razie awarii lub uszkodzenia komputera potrzebne dane można łatwo przywrócić.


O tym, ile warte są nasze dane, z reguły dowiadujemy się dopiero wtedy, gdy dojdzie do ich utraty. Prostym sposobem na uniknięcie tego jest regularne wykonywanie kopii zapasowych wszystkich lub tylko najważniejszych dokumentów, zdjęć, muzyki czy plików wideo. Oczywiście ręczne kopiowanie plików za każdym razem jest niewygodne i lepiej skorzystać z serwisów do backupowania online. Nasz przegląd obejmuje dziewięć z nich.

Do zestawienia wybraliśmy cztery serwisy polskie - BitBank poznańskiej firmy TotalSafe, iBard24 od iComarch24, msejf i BaseBackup - oraz pięć zagranicznych - Mozy, IDrive, Trend Micro SafeSync, Syncplicity oraz Norton Backup Online. Każdy z nich zapewnia wygodne i bezpieczne tworzenie kopii zapasowych oraz synchronizowanie danych w różnych urządzeniach.

Oferta

Komercyjna oferta backupu online dla klientów indywidualnych obejmuje konta kosztujące już od 19 zł rocznie. Za tę kwotę iComarch24 udostępnia 2 GB miejsca na swoich serwerach, do wykorzystania przez maksymalnie trzech użytkowników w ramach jednego konta głównego. Jeśli potrzebujesz więcej miejsca na składowanie swoich zdjęć, muzyki, czy nagrań wideo, wybierz konto o pojemności 5, 15 lub 25 GB za 229 zł rocznie. Gigantyczną pojemność oferują BitBank i SafeSync (100 GB), Mozy (125 GB) oraz IDrive (150 GB), jednak za możliwość składowania tak dużej ilości danych trzeba płacić od 150 nawet do 500 złotych rocznie.

Wynajęcie 10 GB przestrzeni w BaseBackupie i msejfie kosztuje odpowiednio 69 i 99 zł rocznie. Serwis msejf oferuje dodatkowo konto o nazwie Nieograniczone, bez limitu przestrzeni dyskowej, w promocyjnej cenie 231 zł na rok lub 441 zł na dwa lata. Jednocześnie warto pamiętać, że maksymalny rozmiar pojedynczego pliku na kontach 10 GB i Nieograniczone wynosi jedynie 50 MB. Tego limitu pozbawione jest natomiast konto Pro, które umożliwia archiwizowanie plików o rozmiarze nawet 4 GB.

Sześciu z dziewięciu operatorów serwisów backupu online umożliwia założenie bezpłatnego konta o pojemności 1 GB (BitBank, iBard24, msejf), 2 GB (Mozy, Syncplicity), a nawet 5 GB (IDrive). Konta takie zapewniają pełną funkcjonalność usługi i poza przyznanym limitem przestrzeni dyskowej nie różni się niczym od pozostałych, komercyjnych kont oferowanych klientom indywidualnym. To dobra propozycja dla osób, które zamierzają archiwizować niewielką ilość danych, np. tylko najważniejsze dokumenty, a dla usługodawców znakomita okazja, aby zaznajomić użytkowników ze swoim produktem i zachęcić do zakupu konta o większej pojemności.

Obsługa

Na komputerze użytkownika instalowany jest niewielki program lub agent usługi. Jego zadaniem jest śledzenie zmian w plikach na dysku oraz zarządzanie zadaniami backupu. Każde takie zadanie zawiera informacje o tym, które pliki i kiedy mają zostać włączone do kopii zapasowej. IDrive, msejf, SafeSync i Syncplicity tworzą kopie w trybie ciągłym, tj. po wykryciu każdej zmiany w plikach. W pozostałych wypadkach zadania uruchamiane są ściśle według zdefiniowanego przez użytkownika harmonogramu.

Oprogramowanie do backupu wykorzystuje algorytmy przyrostowe i różnicowe, dzięki czemu na serwer wysyłane są tylko nowe lub zmienione pliki, bez każdorazowego kopiowania wszystkich backupowanych danych przez sieć. Dane przesyłane przez internet są zazwyczaj dodatkowo kompresowane, co pozwala skrócić czas potrzebny do zakończenia zadania. Najbardziej efektywne algorytmy (jak choćby wbudowane w Mozy) wykonują kopie zapasowe tylko zmienionej części pliku, co pozwala szybko i skutecznie backupować duże obiekty, np. skrzynki e-mail.

IDrive, Mozy, BitBank, BaseBackup oraz msejf umożliwiają przywracanie danych z kopii zapasowej bezpośrednio z okna programu. Wystarczy, że wskażesz wersję pliku, którą chcesz odzyskać, a program automatycznie przywróci potrzebne dane na dysk komputera. iBard24 wykorzystuje w tym celu Wirtualny dysk. Działa on w oknie Eksploratora Windows. Trzeba jedynie przeciągnąć potrzebne pliki do wybranego folderu na komputerze.

Bezpieczeństwo

Zanim jednak pliki trafią na odległy dysk, są najpierw szyfrowane, a następnie kompresowane, aby ograniczyć ilość danych przesyłanych przez internet. Większość aplikacji szyfruje pliki uznanym za bezpieczny algorytmem AES-256, który zapewnia wysoki poziom poufności danych. BaseBackup i BitBank umożliwiają szyfrowanie kopii zapasowych kluczem (hasłem) użytkownika. Zapewnia to wyższy poziom bezpieczeństwa, bo wszystkie pliki szyfrowane są kluczem znanym tylko ich właścicielowi. Usługodawca nie ma możliwości ich odszyfrowania. Jednocześnie jeśli zapomnisz hasła, dane te zostaną bezpowrotnie utracone. Analogiczne rozwiązanie stosuje iBard24, tyle że zamiast hasła użytkownik generuje własny klucz szyfrujący AES-256. Dodatkowo transmisja danych między komputerem klienta a serwerami usługodawcy szyfrowana jest w bezpiecznym protokole SSL.

Wersjonowanie i otwarte pliki

Wersjonowanie to funkcja programów do backupu, która umożliwia przechowywanie wielu kolejnych wersji tego samego pliku. Użytkownik może przywrócić poprzednią wersję pliku, co jest szczególnie przydatne w pracy z dokumentami tekstowymi czy arkuszami kalkulacyjnymi. Funkcja ta dostępna jest we wszystkich testowanych przez nas serwisach, przy czym aby z niej skorzystać w msejfie, należy wykupić plan Pro. Mozy zachowuje różne wersje tego samego pliku przez 30 dni. W serwisie iBard24 konta przeznaczone dla użytkowników indywidualnych umożliwiają przechowanie do pięciu poprzednich wersji pliku, a konta dla firm maksymalnie do 20 wersji. Użytkownicy BitBanku mogą, konfigurując program, samodzielnie określić liczbę wersji backupu swoich danych.

Wszystkie testowane aplikacje umożliwiają tworzenie kopii otwartych plików. W tym celu agent usługi wykorzystuje systemowy mechanizm Volume Shadow Copy (VSS), który pozwala wykonać backup plików używanych przez inny proces komputera.

Backup extra

Pozornie wszystkie programy do backupu online są takie same, a oferty dostawców różni tylko pojemność konta i cena usługi, ale to nieprawda. Przykładem jest aplikacja iBard24, którą wyposażono w wiele przydatnych funkcji internetowych. Panel webowy tej usługi ma wbudowane mechanizmy udostępniania plików innym użytkownikom w systemie iBard4 oraz publicznie w internecie. Oprogramowanie zawiera moduł tworzenia galerii zdjęć oraz odtwarzacz plików MP3, dzięki czemu możesz słuchać nagrań bezpośrednio z dysku internetowego.

W BitBank i Mozy znajdziesz funkcję backupu lokalnego. Umożliwia ona korzystanie z obu aplikacji jak z tradycyjnego programu do tworzenia kopii zapasowych przechowywanych na przenośnym dysku, karcie pamięci czy pendrivie. W Mozy funkcja ta nazywa się 2xProtect. Te same dane są kopiowane jednocześnie na dysk internetowy oraz wskazany przez użytkownika lokalny nośnik pamięci.

Jak działa backup online

Backup online to najprostszy i najwygodniejszy sposób na zapewnienie sobie bezpiecznej kopii zapasowej najważniejszych plików. Sposób działania jest bardzo prosty, ponieważ wystarczy zainstalować niewielką aplikację do backupu online (np. iBard24), wskazać pliki, foldery lub bazy danych, które chcemy backupować, oraz określić częstotliwość backupu (np. każdego dnia roboczego o godzinie 10:00 oraz o godzinie 17:00).

Od tego momentu całą pracę wykona serwis, który automatycznie sporządzi kopie zapasowe zgodnie z harmonogramem oraz wyśle powiadomienie o wyniku prac e-mailem lub SMS-em. Dostęp do danych możliwy jest przez dowolną przeglądarkę internetową lub urządzenie mobilne (smartfon, tablet) z systemem Android. Dzięki temu dane przechowywane „w chmurze” są zawsze blisko ciebie. Dodatkowo dowolne pliki można łatwo i bezpiecznie udostępnić znajomym lub współpracownikom (w postaci linku do pliku lub do całej galerii).

Dodatkowe funkcje, stosowane przez klienty iBard24, to backup baz danych (np. z systemów do zarządzania firmą), kompresja danych (zmniejsza czas transferu), backup plików otwartych i aktualnie używanych (mechanizm VSS), backup różnicowy (kopiowane są tylko nowe pliki lub zmiany w plikach), wersjonowanie plików (możliwość odtworzenia wersji np. sprzed kilku tygodni), backup zasobów sieciowych oraz opcje administratora zarządzającego backupem w całej firmie.

Zabezpieczenia backupu online

 

Wiktor Słup-Ostrawski, Key Account Manager, Totalsafe

W trakcie projektowania BitBanku największy nacisk położyliśmy na bezpieczeństwo usługi i danych klientów. Połączenie użytkownika z serwerem jest zabezpieczone protokołem SSL, wykorzystywanym także w transakcjach bankowych. Dodatkowo pliki przesyłane na serwer są kompresowane i szyfrowane algorytmem AES - użytkownik ma do wyboru klucze o mocy 128 lub 256 bitów.

Użytkownik BitBanku podczas rejestracji poza standardowym loginem i hasłem ustala klucz szyfrujący, znany tylko jemu. Nawet my nie mamy możliwości jego odtworzenia. Dzięki takiemu rozwiązaniu, nawet jeśli ktoś uzyskałby dostęp do przechowywanych plików, nie będzie w stanie ich otworzyć. Takie rozwiązanie, z danymi szyfrowanymi na komputerze klienta, eliminuje również problem z backupem wrażliwych danych. Gdy na zewnętrznym serwerze dane są przechowywane w postaci zaszyfrowanej, nie zachodzi niebezpieczeństwo ich przetwarzania.

Tak zabezpieczone informacje klientów trafiają na serwery profesjonalnego Data Center Beyond w Poznaniu. Zależało nam na tym, aby przechowywane były na terytorium Polski - to pozwala na szybką interwencję w razie utraty danych przez klienta. Zaszyfrowane dane będą zgrane na dysk zewnętrzny i dostarczone bezpośrednio klientowi, który dysponując kluczem szyfrującym, może je przywrócić. Oczywiście takie rozwiązanie stosowane jest wyłącznie wtedy, gdy trzeba przywrócić dużo danych w krótkim czasie, standardowo dane przywracane są przez klienta w trybie online. Data Center Beyond spełnia również wszystkie wymogi bezpieczeństwa stawiane nowoczesnej serwerowni.

BaseBackup

Kreator backupu: tak

Szyfrowanie: AES-256

Konto bezpłatne (GB): nie

Konto płatne (GB): 5, 10

Cena (rocznie): od 49 zł

BaseBackup to usługa backupu online, świadczona wcześniej pod nazwą Opero Backup. Oferta dla domu obejmuje konta HomeStarter o pojemności 5 GB oraz HomePremium 10 GB. Każde z nich może być wykorzystywane przez pojedynczego użytkownika. Plany taryfowe dla klientów biznesowych obejmują przestrzeń dyskową od 15 do 500 GB i pozwalają na jednoczesne korzystanie z usługi 5-50 użytkownikom w firmie.

Aplikacja BaseBackup dostępna jest do systemu Windows i umożliwia wykonywanie backupu różnicowego i przyrostowego. Ma wbudowane funkcje wersjonowania, tworzenia kopii otwartych plików oraz kompresji danych w trakcie wysyłania ich na odległe serwery. W wersji dla firm BaseBackup umożliwia wykonywanie kopii baz danych Microsoft SQL Server i Firebird, plików PST (Outlook), skrzynek Microsoft Exchange oraz danych przechowywanych na dyskach sieciowych.

BaseBackup został wyposażony w funkcję Aktówki, która umożliwia szybkie wgrywanie plików na serwer. Wszystkie pliki umieszczone w folderze Aktówki zostaną automatycznie przesłane na serwer usługodawcy.  Dostęp do nich możliwy jest z panelu webowego lub wygodnej aplikacji do urządzeń mobilnych z systemem iOS i Android. W wersji Business aktówka umożliwia synchronizowanie danych w pozostałych komputerach, na których zainstalowano aplikację BaseBackup.

Werdykt PC Worlda

Zalety

 • wygodny kreator zadań (projektów) backupu
 • funkcja Aktówki
 • szyfrowanie kluczem domyślnym lub użytkownika
 • rozbudowane filtry backupu
 • dostęp do danych przez urządzenia mobilne

Wady

 • backup tylko z jednego komputera (użytkownika)
 • synchronizacja danych tylko w wersji dla klientów biznesowych
 
Backup online - dane bezpieczne w chmurze

BaseBackup

 
Backup online - dane bezpieczne w chmurze

BaseBackup

BitBank

Kreator backupu: tak

Szyfrowanie: AES-128 / 256

Konto bezpłatne (GB): 1

Konto płatne (GB): 15, 30, 100

Cena (rocznie): od 130 zł

Usługę BitBank świadczy polska firma TotalSafe. Oferty dla klientów indywidualnych obejmują konta o pojemności od 1 GB (bezpłatne) do 100 GB. Klienci biznesowi mają do wyboru wiele typów kont przeznaczonych dla jednego lub wielu stanowisk roboczych i pozwalających na przechowanie nawet 400 GB danych w nowoczesnej serwerowni Data Center Beyond w Poznaniu.

Program kliencki BitBank współpracuje z systemami Windows, Linux i Mac OS. Ma intuicyjny interfejs, a przez kolejne etapy definiowania backupu prowadzi wygodny kreator. Przed wysłaniem na serwer wszystkie pliki szyfrowane są algorytmem AES-256 z wykorzystaniem klucza (hasła) użytkownika. Dzięki temu dane składowane na serwerach BitBank nigdy nie będą ujawnione.

Aplikacja ma wbudowany moduł przywracania danych z kopii oraz funkcję tworzenia lokalnego backupu, która umożliwia wykonywanie kopii zapasowych na lokalnym nośniku, np. pamięci przenośnej. Na tle konkurencji aplikacja BitBank wyróżnia się m.in. możliwością wyłączenia komputera po zakończonym backupie.

Werdykt PC Worlda

Zalety

 • łatwy i wygodny w użyciu interfejs
 • agent do systemów Windows, Linux i Mac OS
 • szybkość działania
 • funkcja lokalnego backupu

Wady

 • brak programu do urządzeń mobilnych
 • brak funkcji udostępniania plików
 
Backup online - dane bezpieczne w chmurze

Bit Bank

 
Backup online - dane bezpieczne w chmurze

Bit Bank

iBard24

Kreator backupu: tak

Szyfrowanie: AES-256

Konto bezpłatne (GB): 1

Konto płatne (GB): 2, 5, 15, 25

Cena (rocznie): od 19 zł

iBard24 to usługa świadczona przez krakowską spółkę iComarch24. Komercyjna oferta dla klientów indywidualnych obejmuje cztery konta Standard o pojemności od 2 do 25 GB, a dla klientów biznesowych siedem typów kont, zapewniających możliwość składowania nawet 1 TB danych. Dane z backupów przechowywane są w certyfikowanym Comarch Data Center.

Użytkownik ma do dyspozycji aplikację do systemu Windows oraz do urządzeń mobilnych z systemem Android. Tworzenie zadań upraszcza kreator. Opcja Kopiuj do iBard24 umożliwia szybkie wykonanie jednorazowej kopii danych, bez konieczności tworzenia planu backupu. Program umożliwia szyfrowanie wybranych danych za pomocą algorytmu AES-256, z wykorzystaniem wygenerowanego przez użytkownika klucza szyfrującego. Dostęp do kopii zapasowych zgromadzonych na iBard24 możliwy jest z aplikacji Dysk Wirtualny lub webowego panelu użytkownika. Mocną stroną iBard24 są funkcje udostępniania z możliwością tworzenia galerii zdjęć i muzyki.

W wersji dla firm iBard24 umożliwia wykonywanie kopii zapasowych baz danych Microsoft SQL Servera. Aplikacja integruje się z Comarch ERP Optima, umożliwiając backup bezpośrednio z okna programu.

Werdykt PC Worlda

Zalety

 • dobrze opracowane zasady kont
 • wygodny kreator backupu
 • funkcje udostępniania plików
 • funkcja jednokrotnego kopiowania danych na dysk
 • aplikacja do Androida
 • odzyskiwanie możliwe jest zarówno z dysku wirtualnego jak i z okna programu

Wady

 • szyfrowanie nie jest stosowane domyślnie
 
Backup online - dane bezpieczne w chmurze

iBard24

 
Backup online - dane bezpieczne w chmurze

iBard24