Backup online może uratować cenne dane

W zeszłym roku co trzecia polska firma doświadczyła, jak dotkliwa może być utrata kluczowych dla pracy informacji. W odpowiedzi na takie wyzwanie powstaje coraz więcej usług umożliwiających wykonywanie kopii zapasowych online. Jedną z najnowszych ofert tego typu jest rozwiązanie SuperSafe firmy TotalSafe.

Badania przeprowadzone przy wsparciu kadry naukowej Politechniki Wrocławskiej na przełomie sierpnia i września 2008 roku pokazują, że zaledwie 8% z 470 przebadanych małych i średnich firm chroni ważne informacje wykorzystując do tego celu backup on-line. Tymczasem, według tych samych badań, aż 1/3 z nich w ubiegłym roku odczuła bolesne konsekwencje związane z utratą cennych informacji. W 19,5% przypadków były one związane z awarią sprzętu komputerowego, a 7,6% skutkiem nieumyślnego usunięcia przez pracownika.

SuperSafe, oferowany przez poznańską firmę TotalSafe, poprzez backup on-line dostępny w trybie 24/7, chroni oraz archiwizuje dane komputerowe. Informacje użytkownika składowane są na serwerze umieszczonym w pełni zautomatyzowanym centrum danych. Przesyłane do archiwizacji dane najpierw poddawane są kompresji, a następnie szyfrowane przy użyciu technik kryptograficznych (SSL, AES, SOAP/Message Signing). Jedynie uprawniony użytkownik posiada klucz niezbędny do odczytania i przywrócenia danych. Usługa TotalSafe pozytywnie przeszła test TNO Security Scan.

Backup online może uratować cenne dane

Tylko pierwszy backup danych wymaga skopiowania całej zawartości na serwer, w każdym późniejszym przesyłane są tylko te informacje, które w toku pracy uległy zmianie (inkrementacja). Uruchomienie usługi nie jest skomplikowane (wypełnienie formularza dostępnego na stronie internetowej SuperSafe oraz postępowanie zgodnie z wytycznymi zawartymi w mailu aktywującym).

Klientom nie do końca ufającym w rozwiązania do backupu online firma proponuje bezpłatny, 30-dniowy okres próbny, w czasie którego każdy będzie mógł samodzielnie przetestować działanie systemu. Jak podkreśla producent późniejsze koszty korzystania z SuperSafe wahają się od kilku do kilkunastu złotych miesięcznie.