Backup w chmurze

Kopie zapasowe potrafią czasami uratować z poważnych kłopotów. To często jedyne źródło informacji, które uległy zniszczeniu po awarii komputera, systemu czy przechowującego je nośnika. Zobacz, jak szybko archiwizować dane w chmurze.

Wiedza, o tym jak archiwizować pliki, dane i ważne informacje pozwala często uniknąć poważnych kłopotów. Odtworzenie skasowanych plików, adresów czy wiadomości pocztowych jest czasami bardzo trudne, a często niemożliwe. W tym numerze pokazujemy, jak szybko zrobić kopię różnych danych. Dowiesz się, jak zabezpieczyć dane licencyjne systemu operacyjnego, zapisać ważne pliki w serwisie internetowym czy zautomatyzować proces tworzenia archiwów w systemie operacyjnym.

Przechowywanie danych w Internecie ma tę przewagę, że są one dostępne z każdego miejsca na świecie, które ma połączenie z globalną siecią. Warunkiem jest wydajne łącze internetowe. W ofercie rynkowej są rozwiązania płatne ale także darmowe. Choć te drugie mają zwykle mniejszą funkcjonalność i pojemność, do zastosowań domowych w zupełności wystarczają. Dane możesz archiwizować na przykład w chmurze Amazona, na serwerach Google, Sky Drive Microsoftu czy takich usługach synchronizacyjnych online jak .

1. Aby użyć dysków Microsoftu musisz mieć identyfikator Live ID. Otrzymasz go na przykład po założeniu skrzynki pocztowej Hotmail. W zamian dostaniesz 25 GB przestrzeni dyskowej w Internecie za darmo. Jeżeli mas odpowiednie konto otwórz stronę www.skydrive.com i zaloguj się (konto możesz założyć na stronie logowania). Nowe pliki przeniesiesz do serwisu po kliknięciu łącza Dodaj pliki. Dokumenty możesz tworzyć również bezpośrednio w serwisie za pomocą narzędzi internetowych. Wystarczy kliknąć jedną z ikon u góry strony. Znajdziesz tam również przycisk Nowy folder do tworzenia katalogów. Zaletą Sky Drive jest możliwość automatycznej synchronizacji zawartości wybranych danych na dysku z ich kopią w sieci. Potrzebne jest do tego narzędzie Windows Live Mesh.

25 GB przestrzeni w Sky Drive to sporo miejsca. Konkurencja nie oferuje aż tyle<

25 GB przestrzeni w Sky Drive to sporo miejsca. Konkurencja nie oferuje aż tyle<

2. Jednym z lepszych serwisów Internetowych do synchronizacji i jednocześnie przechowywania kopii zapasowych plików jest Dropbox. Aby z niego skorzystać należy założyć konto w serwisie oraz zainstalować klienta, który zadba o właściwą synchronizację danych. Warto zdefiniować własne miejsce przechowywania plików przeznaczonych do archiwizacji - Dropbox nie pozwala dodawać dowolnych folderów. Aby to zrobić kliknij prawym przyciskiem myszy ikonę programu w zasobniku i wybierz polecenie Preferences. Przejdź na kartę Advanced i kliknij w tym celu przycisk Move. Ciekawą opcją jest możliwość synchronizacji wybranych katalogów na danym komputerze. Dzięki temu twoje dane nie zostaną skopiowane na wszystkie komputery, z których korzystasz, a będą aktualizowane jedynie w parach pecet-serwis internetowy. Wyboru katalogów dokonasz po kliknięciu przycisku Selective sync.

Minusem Dropboxa jest konieczność korzystania ze zdefiniowanego na stałe folderu synchronizacji

Minusem Dropboxa jest konieczność korzystania ze zdefiniowanego na stałe folderu synchronizacji