Backup w chmurze

Kopie zapasowe potrafią czasami uratować z poważnych kłopotów. To często jedyne źródło informacji, które uległy zniszczeniu po awarii komputera, systemu czy przechowującego je nośnika. Zobacz, jak szybko archiwizować dane w chmurze.

Wiedza, o tym jak archiwizować pliki, dane i ważne informacje pozwala często uniknąć poważnych kłopotów. Odtworzenie skasowanych plików, adresów czy wiadomości pocztowych jest czasami bardzo trudne, a często niemożliwe. W tym numerze pokazujemy, jak szybko zrobić kopię różnych danych. Dowiesz się, jak zabezpieczyć dane licencyjne systemu operacyjnego, zapisać ważne pliki w serwisie internetowym czy zautomatyzować proces tworzenia archiwów w systemie operacyjnym.

Przechowywanie danych w Internecie ma tę przewagę, że są one dostępne z każdego miejsca na świecie, które ma połączenie z globalną siecią. Warunkiem jest wydajne łącze internetowe. W ofercie rynkowej są rozwiązania płatne ale także darmowe. Choć te drugie mają zwykle mniejszą funkcjonalność i pojemność, do zastosowań domowych w zupełności wystarczają. Dane możesz archiwizować na przykład w chmurze Amazona, na serwerach Google, Sky Drive Microsoftu czy takich usługach synchronizacyjnych online jak Dropbox.

Zobacz również:

  • Jak zamknąć swoje konto Facebook? [PORADNIK]
  • Jak tworzyć i przywracać kopię zapasową w systemie Windows 10/Windows 11?

1. Aby użyć dysków Microsoftu musisz mieć identyfikator Live ID. Otrzymasz go na przykład po założeniu skrzynki pocztowej Hotmail. W zamian dostaniesz 25 GB przestrzeni dyskowej w Internecie za darmo. Jeżeli mas odpowiednie konto otwórz stronę www.skydrive.com i zaloguj się (konto możesz założyć na stronie logowania). Nowe pliki przeniesiesz do serwisu po kliknięciu łącza Dodaj pliki. Dokumenty możesz tworzyć również bezpośrednio w serwisie za pomocą narzędzi internetowych. Wystarczy kliknąć jedną z ikon u góry strony. Znajdziesz tam również przycisk Nowy folder do tworzenia katalogów. Zaletą Sky Drive jest możliwość automatycznej synchronizacji zawartości wybranych danych na dysku z ich kopią w sieci. Potrzebne jest do tego narzędzie Windows Live Mesh.

Backup w chmurze

25 GB przestrzeni w Sky Drive to sporo miejsca. Konkurencja nie oferuje aż tyle<

2. Jednym z lepszych serwisów Internetowych do synchronizacji i jednocześnie przechowywania kopii zapasowych plików jest Dropbox. Aby z niego skorzystać należy założyć konto w serwisie oraz zainstalować klienta, który zadba o właściwą synchronizację danych. Warto zdefiniować własne miejsce przechowywania plików przeznaczonych do archiwizacji - Dropbox nie pozwala dodawać dowolnych folderów. Aby to zrobić kliknij prawym przyciskiem myszy ikonę programu w zasobniku i wybierz polecenie Preferences. Przejdź na kartę Advanced i kliknij w tym celu przycisk Move. Ciekawą opcją jest możliwość synchronizacji wybranych katalogów na danym komputerze. Dzięki temu twoje dane nie zostaną skopiowane na wszystkie komputery, z których korzystasz, a będą aktualizowane jedynie w parach pecet-serwis internetowy. Wyboru katalogów dokonasz po kliknięciu przycisku Selective sync.

Backup w chmurze

Minusem Dropboxa jest konieczność korzystania ze zdefiniowanego na stałe folderu synchronizacji