Badania: nowy sposób na walkę z piractwem?

Najnowsze badania pokazują, że aż siedem na dziesięć osób zaprzestałoby ściągania nielegalnego oprogramowania z sieci jeśli tylko otrzymałoby wiadomość ostrzegawczą od swojego dostawcy internetowego. Co więcej, wnioski z tych badań wydają się być jednoznaczne: należy zaostrzyć kary przewidziane za tego typu przestępstwa. Okazuje się jednak, że jest jeszcze inny, bardziej przyjazny dla użytkownika, pomysł na walkę piractwem.

Badania (Digital Entertainment Survey) przeprowadzone przez Entertainment Media Research pokazują, że około siedemdziesiąt procent internautów przestałoby zaopatrywać się w nielegalne pliki w Internecie jeśli tylko otrzymałoby stosowne ostrzeżenie od swojego dostawcy internetowego. Co ciekawe, bardziej podatne na tego typu środki zapobiegawcze okazały się osoby młode.

Jak pokazuje Digital Entertainment Survey jednym z głównych powodów dla których osoby pobierają nielegalnie pliki z Internetu jest poczucie bezkarności. Dwie trzecie respondentów przyznało, że zaprzestałoby ściągania pirackich kopii gdyby prawdopodobieństwo złapania na gorącym uczynku było znacznie wyższe.

Wnioski z przedstawionych badań wydają się być jednoznaczne. Walkę z piractwem rozumie się tu jako zaostrzanie istniejących kar. Pozostaje to w opozycji do innych pomysłów. Takich jak choćby ten autorstwa szefa CD projektu.

Michał Kiciński, w jednym ze swoich wywiadów stwierdził, że dobrą formą na zapobieganie piractwu jest platforma GOG. Oferować ma ona stare gry w bardzo niskich cenach. Tytuły te nie będą posiadać żadnych zabezpieczeń jeśli chodzi o kopiowanie czy rozpowszechnianie. Ma to w znaczny sposób uprościć użytkownikom życie i spowodować że nie będzie się im opłacać ściąganie nielegalnych treści z Internetu.

Podobnie do sprawy zaczynają podchodzić również inni sprzedawcy. Amazon.com oraz iTunes powoli wycofują się ze sprzedawania plików muzycznych chronionych przez DRM.

Zobacz także:

CD Projekt: wydawcy boją się przystąpienia do projektu GOG

Piraci mówią dlaczego kradną gry komputerowe

Linkowanie do P2P legalne w Hiszpanii