Badanie: Internet podstawowym źródłem informacji dla Amerykanów

Jak wynika z najnowszych badań The Pew Research Center for the People & the Press, amerykańskiej organizacji związanej z branżą medialną, Internet staje się podstawowym źródłem pozyskiwania informacji. Po raz pierwszy wyprzedził prasę drukowaną. Jak się okazuje, ponad 40% Amerykanów śledzi w Sieci aktualności z kraju i ze świata.

Najnowsze badania dotyczące czytelnictwa w Stanach Zjednoczonych nie pozostawiają żadnych złudzeń. Internet dynamicznie zajmuje miejsce telewizji i prasy drukowanej. Jak wynika z badania, po raz pierwszy wyprzedził on tradycyjną prasę pod względem podstawowego źródła pozyskiwania aktualnych informacji przez Amerykanów.

"To naturalna kolej rzeczy. Obecne czasy nastawione są na szybki przekaz, dostępność w każdej chwili i dosadny realizm. A to wszystko mogą znaleźć właśnie dzięki Internetowi. Informację z dalekiej wysepki już chwilę po zdarzeniu. Dodatkowo i telewizja i prasa często nie pokazują wszystkiego, bo po prostu nie mogą. W Internecie nie ma żadnych ograniczeń" - mówi Robert Zmasłowki, socjolog mediów i komunikacji społecznej.

Badanie zostało przeprowadzone w dniach 3 - 7 grudnia i dotyczyło 1489 dorosłych osób. Jak się okazało, ponad 40 procent badanych śledzi aktualności z kraju i ze świata za pomocą Internetu. Oznacza to wzrost o 16% w ciągu ostatniego roku.

Jedynie telewizja utrzymuje wciąż mocną pozycję. W jej przypadku wynik jest jednak skorelowany z wiekiem respondentów. Na telewizję, jako główne źródło informacji, wskazywali przede wszystkim starsi. Natomiast im młodszy wiek, tym popularność tego środka przekazu maleje. Autorzy badania przewidują, że w kolejnym roku Internet zostanie już niekwestionowanym liderem.


Nie przegap

Zapisz się na newsletter i nie przegap najnowszych artykułów, testów, porad i rankingów: