Bądź legalny na święta

Masz na dysku pełno pirackich programów, ale słyszałeś od kolegi, że można być legalnym użytkownikiem bez konieczności wydawania pieniędzy na aplikacje? Postaramy się pokazać Ci pełną gamę programów, które są w stanie zastąpić (przynajmniej w większości przypadków) swoją popularną, choć płatną konkurencję. Zamiast instalować od razu alternatywny system operacyjny, warto przyjrzeć się poszczególnym programom - dzięki temu unikniesz frustracji spowodowanej całkowitą zmianą środowiska pracy. Oczywiście nie wszystko da się zrobić w prezentowanych programach, jednak w domu lub niewielkim biurze prezentowane narzędzia mogą się przydać.

Bądź legalny na święta
Najszybszą metodą odwrotu z pirackiej ścieżki jest format dysku i instalacja darmowego Linuksa. Jest jednak kilka problemów, które napotkają początkujący użytkownicy. Po pierwsze tłumaczenie na język polski. Najczęściej nie jest ono pełne w dystrybucji, a jeśli chodzi o dołączone aplikacje i narzędzia, to go po prostu nie ma. Naszym zdaniem najlepszą metodą na popularyzację środowiska open-source w Polsce jest maksymalne tłumaczenie poszczególnych programów, aby nawet plik pomocy i strona autora wyświetlana była po polsku.

Drugą kwestią jest zgodność standardów. O ile proste teksty przygotowane mogą być za pomocą najprostszego edytora tekstowego, to bardziej skomplikowane dokumenty najczęściej powodują problemy. Nie można przecież nikogo zmusić, aby zainstalował u siebie inną aplikację, tylko dlatego, że nasza nie jest z nią zgodna.

Dlatego też zdecydowaliśmy się na zaprezentowanie programów dla Windows, które u poszczególnych użytkowników mogą zastąpić profesjonalne narzędzia, na które licencja "gdzieś się zapodziała".

Biuro i firma

OpenOffice

Bądź legalny na święta

Pakiet biurowy OpenOffice jest naszym zdaniem najlepszym darmowym programem

Bezpłatny pakiet aplikacji biurowych kompatybilny z Microsoft Office. W skład pakietu OpenOffice wchodzi edytor tekstów, arkusz kalkulacyjny oraz oprogramowanie do tworzenia publikacji internetowych. W porównaniu ze StarOffice 8, OpenOffice nie jest objęty wsparciem technicznym firmy Sun Microsystems oraz nie zawiera modułów dodatkowych.

W wersji 2.0 znacznie poprawiono szybkość uruchamiania i działania programów składowych pakietu (w porównaniu z wydaniem 1.x).

Program bardzo dobrze radzi sobie z importowaniem dokumentów MS Office. Posiada funkcję zapisu dokumentów w formacie XML. W pakiecie znalazł się całkiem nowy program do pracy z bazami danych - OpenOffice Base. Współpracuje on z dołączoną do pakietu bazą HSQL Embedded i umożliwia projektowanie baz danych (tabel, zapytań, widoków, relacji, itd.), czy też tworzenie form, raportów. Pomocne przy tym są liczne kreatory, które znacznie upraszczają najczęściej wykonywane czynności. Wszystkie dane razem z raportami, formami, itd. są składowane w pojedynczym pliku, podobnie jak w Microsoft Access.

Więcej na temat programu przeczytasz w tekście OpenOffice.org 2.0

PDF4Free

Darmowy program do tworzenia, zapisywania i konwertowania dokumentów PDF (Portable Document Format). Narzędzie instaluje się w systemie jako drukarka, więc użytkownik chcąc stworzyć dokument PDF będzie go musiał "wydrukować" na tej wirtualnej drukarce. Dzięki PDF4Free można tworzyć dokumenty z działającymi hiperłączami o rozdzielczości do 2540x2540 dpi (w druku) wraz z zapisanymi informacjami o formacie, zagnieżdżonymi fontami, itp. Program jest darmowy dla użytkowników prywatnych, jednak do dokumentów stworzonych przez PDF4Free zostanie dołączony niewielki napis z nazwą programu.

AbiWord

Solidnie przygotowany, bezpłatny edytor tekstowy z interfejsem przypominającym MS Worda. Możliwości programu zaspokoją potrzeby większości użytkowników, tworzących dokumenty tekstowe. Aplikacja odczytuje najpopularniejsze formaty plików: MS Word, Word Perfect, Open Office, Rich Text, HTML oraz posiada zaawansowane możliwości formatowania. Funkcjonalność edytora można zwiększyć poprzez zainstalowanie dodatkowych wtyczek.

Nagrywanie CD/DVD

Burrrn

Małe narzędzie do nagrywania płyt CD-Audio razem z CD-Text z wielu formatów plików: mp3, mpc, ogg, aac, mp4, ape, flac, ofr, wv, tta, m3u, pls, fpl playlists oraz cue. Program rozpoznaje wszystkie rodzaje tagów we wspomnianych plikach. Do wypalania program używa pliku cdrdao.exe.

DeepBurner

Programu pozwalający na wypalanie płyt CD i DVD. Do jego najważniejszych cech należy możliwość tworzenia i zapisu płyt z danymi, płyt audio oraz płyt bootowalnych (zarówno CD jak i DVD), obsługa technologii BURN-Proof (w przypadku obsługi przez nagrywarkę), obsługa nagrywania Overburning (w przypadku obsługi przez nagrywarkę), tworzenie płyt multisesyjnych.

Interfejs programu przypomina układ ekranu znany z aplikacji Nero Burning ROM (przeciąganie plików metodą drag-and-drop), podobne skojarzenia wywołuje miernik pojemności płyt CD oraz DVD. DeepBurner obsługuje napędy IDE, SCSI, USB, FireWire, CD-RW oraz DVD-RAM. Dodatkowo aplikacja oferuje możliwość tworzenia etykiet na nośniki CD oraz DVD.

Easy Burning

Prosty w obsłudze program do wypalania płyt CD-R/CD-RW oraz DVD. Może działać w dwóch trybach: integruje się z powłoką lub działa jako zwykła aplikacja, poprzez interfejs użytkownika. Narzędzie obsługuje większość nagrywarek, pozwala również wypalać płyty wielosesyjne oraz bootowalne. Program posiada polską wersję językową oraz pakiet narzędzi dodatkowych Cdrtools.

Multimedia

Audacity

Edytor do obróbki plików dźwiękowych w formatach: WAV, AIFF, MP3, Ogg Vorbis oraz Au i IRCAM (*.SND). Poza edycją można nagrywać, odtwarzać, importować i eksportować pliki w formatach WAV, MP3, AIFF. Duża grupa efektów, możliwość używania wtyczek VST, miksowanie wbudowany analizator spektrum, edytor obwiedni amplitudy oraz okno analizy częstotliwościowej, to najważniejsze cechy tego bardzo dobrego programu.

Cdex

Wygodne narzędzie do kopiowania ścieżki dźwiękowej z płyt CD do plików MP3 lub WAV. Obsługuje bazę danych CDDB. Oferuje funkcje umożliwiające korekcję dźwięku, np. usuwanie trzasków.

GX::Transcoder

Znakomity, uniwersalny konwerter plików audio i wideo. Obsługuje dużą liczbę formatów dźwiękowych (AAC, MP4, Bonk, FLAC, LA, LPAC, MIDI, MP2, MP3, MPC, MPP, MP+, OptionFrog, Ogg Vorbis, rkAudio, Speex, VQF, WavPack, TTA ,WMA, Shorten, AC3, PCM, GSM, ADPCM, VOX, G721, G723, G726, uLaw, aLaw, DSP, Raw PCM, Monkeys Audio, AVI (Audio), AIFF, AIFR, AU, SND, MOD, Bonk) oraz pozwala formatować również do formatów wideo zgodnych z VCD, SVCD oraz DVD.

Dodatkowo aplikacja posiada wbudowany odtwarzacz plików muzycznych, konwerter plików MP3 CUE, rejestrator dźwięku (umożliwia m.in. nagrywanie transmisji strumieniowych), edytor plików WAV (możliwość modyfikowania praktycznie każdego parametru) oraz moduł do odsłuchiwania internetowych stacji radiowych.

DVDStyler

Wieloplatformowy program do authoringu filmowych płyt DVD, czyli tworzenia własnych nośników filmowych zawierających indywidualne menu, grafiki i zawartość filmową. Dzięki niemu użytkownik może umieszczać pliki MPEG na płycie za pomocą technologii "przeciągnij-upuść", skorzystać z plików graficznych jako tła do menu, tworzyć samodzielnie elementy ekranu startowego płyty - umieszczanie tekstu, zmiana czcionek czy dodawanie przycisków.

Każdy element menu może być skopiowany do schowka. Bardzo przydatną funkcją jest również dzielenie filmu na rozdziały. Dzięki temu programowi można przygotować bardzo profesjonalnie filmy z wakacji, uroczystości rodzinnych lub zmienić nieco zawartość ulubionej płyty z filmem.


Nie przegap

Zapisz się na newsletter i nie przegap najnowszych artykułów, testów, porad i rankingów: