Bądź legalny na wiosnę - wymień pirata na oryginał!

Wielka akcja legalizacji systemów z rodziny Windows dotarła także do Polski. Każdy właściciel nielegalnej kopii Windows, który 1 kwietnia pojawi się na organizowanej wspólnie z Komendą Stołeczną Policji gali otrzyma w pełni funkcjonalną i co ważniejsze legalną wersję systemu. Jedynym mankamentem akcji jest fakt, iż w ten sposób uzyskanej licencji nie można będzie odsprzedać.

Akcja "Bądź legalny na wiosnę" jest kontynuacją działań koncernu na amerykańskim rynku, przeniesionych teraz na rynek Europy Wschodniej. W maju, gigant z Redmond ogłosił, że nielegalni użytkownicy mogą za darmo uzyskać licencję na produkt. Inicjatywa była częścią akcji promowania usługi Windows Update (przeczytacie o niej w artykule Microsoft rozdaje Windows XP). Tym razem wygląda na to, że polski oddział koncernu również postanowił ułatwić użytkownikom zdobycie legalnej wersji systemu.

"Naszym celem jest upewnienie się, że bezpłatna oferta naprawdę trafia do nieświadomych ofiar piractwa" - twierdzi Dawid Lazar, dyrektor programu Windows Genuine Advantage. Joachim Beczka, Senior Account Manager z firmy Badawczej IDB Poland, koordynującej akcję, dodaje: "To świetny pomysł. Widać, iż szefowie dużych koncernów dostrzegli wreszcie, iż największą przyczyną piractwa w Polsce są bardzo wysokie ceny - a nie niechęć użytkowników do legalnego oprogramowania".

Pomysł wspiera również Komenda Stołeczna Policji. To wraz z nią organizowana jest akcja "Bądź legalny na wiosnę". Według przedstawicieli policji, akcja ta w poważny sposób przyczynić się może do walki z piractwem. Dodatkowo ma także walor edukacyjny. "Użytkownicy, którzy raz zdobyli legalny program, nie tak chętnie sięgną ponownie po 'pirata'" - uważa kapitan Mieczysław Bąkowski, szef Departamentu Zwalczania Przestępczości Internetowej i Piractwa Komputerowego KSP.

Wszyscy chętni do udziału w akcji powinni stawić się w budynku KSP (Pałac Mostowskich, ul. Nowolipie 2, Warszawa) 1 kwietnia, w godzinach od 12 do 15. Każdy, kto pokaże działającą piracką wersję Windows i wskaże źródło jej pochodzenia otrzyma kod aktywacyjny umożliwiający zalegalizowanie posiadanego "pirata".

Niestety mnie wiadomo jeszcze czy i kiedy akcja obejmie inne niż Warszawa miasta. Z nieoficialnych informacji wiadomo jedynie, że istotne będzie tu zainteresowanie, jakim cieszyć się będzie w Stolicy.

Więcej informacji: Komenda Stołeczna Policji

Aktualizacja: 01 kwietnia 2006 23:30

Z przyjemnością informujemy, iż akcja "Bądź legalny na wiosnę" była oczywiście żartem. Firma Microsoft póki co nie rozdaje sytemów z rodziny Windows ani nie wymienia pirackich wersji na oryginalne. Komenda Stołeczna Policji również nie zajmuje się takimi działaniami a postaci Joachima Beczki i Mieczysława Bąkowskiego są fikcyjne. Wypowiedź Dawida Lazara jest prawdziwa, dotyczy jednak akcji przeprowadzanej w maju ubiegłego roku w Stanach Zjednoczonych a nie wymyślonej przez nas "Bądź legalny na wiosnę". Wszystkich, którzy stawili się w pałacu Mostowskich pozdrawiamy i przepraszamy :)