Bądź menedżerem

Nowoczesne twarde dyski mieszczą kilka systemów operacyjnych. Jednak bez specjalnego oprogramowania zarządzanie partycjami szybko wystawia na próbę cierpliwość użytkownika. W poniższym materiale przedstawiamy test dziewięciu bootmenedżerów - programów, które pomagają w zakładaniu partycji i przejmują administrowanie systemami plików.


Nowoczesne twarde dyski mieszczą kilka systemów operacyjnych. Jednak bez specjalnego oprogramowania zarządzanie partycjami szybko wystawia na próbę cierpliwość użytkownika. W poniższym materiale przedstawiamy test dziewięciu bootmenedżerów - programów, które pomagają w zakładaniu partycji i przejmują administrowanie systemami plików.

Bądź menedżerem
Dzieląc dysk na partycje, zwiększasz możliwości swojego komputera. Pozwala Ci to bowiem zainstalować na dysku kilka systemów operacyjnych lub różne wersje Windows. Jedną partycję możesz traktować jako roboczą, inne - jako testowe. Jeśli z komputera korzysta kilka osób, każda z nich może mieć własną partycję z dowolnym systemem operacyjnym. Wszystko to jest do zrealizowania, gdy utworzysz kilka partycji głównych (podstawowych). Podczas gdy systemy Linux i OS/2 oferują własne menedżery partycji startowych (bootmenedżery), podobnego narzędzia brakuje w Windows 95/98. Podstarzały program Fdisk ma ograniczone możliwości - pozwala zakładać tylko jedną partycję podstawową i jedną rozszerzoną, zawierającą dyski logiczne. Poza tym, gdy zmienisz rozmiar partycji, utracisz zgromadzone w niej dane.

Bądź menedżerem
Z tego względu coraz więcej użytkowników sięga po specjalistyczne programy, zwane bootmenedżerami i partycjonerami. Część z nich jest dostępna jako shareware w Internecie, ale bądź ostrożny przy wyborze. Pamiętaj, że korzystając z niepewnych narzędzi, możesz stracić dostęp do wszystkich danych zapisanych na twardym dysku. Wybór nie powinien być losowy - szczególnie wtedy, gdy chcesz mieć na dysku rzadko spotykaną kombinację systemów. Jeżeli nie będziesz mógł wczytać systemu operacyjnego, nie utworzysz dyskietek startowych. Czynność tę powinieneś wykonać, zanim skorzystasz z bootmenedżera.

Nie mniej ważny jest rozsądny podział dysku. Istotne dane, takie jak dokumenty służbowe czy informacje bankowe, warto przechowywać w oddzielnej partycji i tworzyć zapasową kopię w regularnych odstępach czasu. Podczas gdy ponowna instalacja systemu operacyjnego trwa względnie krótko, odtworzenie danych osobistych może się okazać bardzo mozolne lub niemożliwe. Dlatego archiwizuj wszystkie dane, nim zaczniesz instalować bootmenedżera (patrz ramka "Złote reguły partycjonowania" - art. "Dziel i zwyciężaj").

Podczas instalacji programu zarządzającego partycjami startowymi nie bez znaczenia jest kwestia wirusów. Niektóre wirusy kopiują swój kod do tzw. sektora startowego (Master Boot Record) czyli w miejsce, gdzie instaluje się większość bootmenedżerów. Jeżeli spróbujesz zainstalować taki program w zainfekowanym sektorze MBR, instalator może się zawiesić i uszkodzić zawartość sektora. W rezultacie nie uruchomisz systemu operacyjnego z twardego dysku. Dlatego warto skorzystać z programu antywirusowego i sprawdzić dysk pod względem obecności wirusów przed instalowaniem partycjonera.

Bądź menedżerem
Na znajdziesz shareware'owe wersje niektórych bootmenedżerów. Jeżeli zechcesz wypróbować kilka z nich, wykonuj pełną deinstalację pierwszego, nim zaczniesz korzystać z drugiego. Zachodzące na siebie wpisy w sektorze MBR mogą prowadzić do utraty danych na dysku. Aby pozbyć się bootmenedżera, usuń wszystkie elementy - najlepiej za pomocą dołączonego programu deinstalującego. Następnie przywróć pierwotną zawartość sektora MBR, wpisując polecenie disk /mbr i zrestartuj system. Do naszego warsztatu testowego trafiło dziewięć bootmenedżerów.

Bądź menedżerem
Ponieważ każdy użytkownik stawia narzędziom tego typu inne wymagania, zrezygnowaliśmy z wyboru zwycięzcy testów. Ocenialiśmy programy według czterech kryteriów: zarządzania partycjami, funkcjonalności bootmenedżera, obsługiwanych systemów plików oraz interfejsu (wygląd i łatwość obsługi). Na podstawie ocen będziesz mógł wybrać swojego faworyta zależnie od tego, które kategorie uważasz za najbardziej istotne. Dokładne wymagania w poszczególnych kategoriach zamieszczamy w ramce "Bootmenedżery - jak testujemy". Pojęcia dotyczące administrowania partycjami wyjaśniamy w ramce "Fachowa chińszczyzna: partycjonowanie"(art. "Dziel i zwyciężaj").

<HR>

Bootmanager 98/2000 Supra

Zarządzanie partycjami

Bądź menedżerem
Zintegrowany moduł Partition Manager Easy to okrojona wersja programu Partition Manager 2.0, który jest składnikiem pakietu dyskowego Paragon Festplatten-Manager (omawianego w dalszej części artykułu). W menu programu znajdziesz podstawowe funkcje partycjonera, np. zakładanie i kasowanie napędów logicznych. Nie ma możliwości zmieniania rozmiarów dysku logicznego. Ze względu na ograniczony zakres funkcji moduł partycjonujący nie spełni wymagań większości użytkowników.

Funkcjonalność bootmenedżera

Podobnie jak Paragon Festplatten-Manager program potrafi zarządzać maksymalnie dziesięcioma systemami operacyjnymi, jeśli są umieszczone najwyżej na dwóch dyskach fizycznych. Bootmenedżer uruchamia systemy operacyjne tylko z partycji podstawowych.

Systemy plików

Program obsługuje systemy plików FAT16, FAT32, NTFS i Ext2 (Linux). Nie jest instalowany w sektorze MBR, lecz w partycji FAT, wymaganej na twardym dysku.

Interfejs

Interfejs programu Bootmanager 98 Supra jest po części identyczny z pakietem Paragon Festplatten-Manager. W zubożonej wersji brakuje jednak narzędzia Drive Backup, które służy do tworzenia zapasowych kopii dysku. Program uruchamia się wyłącznie w trybie MS-DOS.