Bagle - cztery nowe wersje

W Sieci pojawiły się cztery nowe, wyjątkowo aktywne, mutacje niebezpiecznego robaka pocztowego Bagle - alarmują producenci oprogramowania antywirusowego. W ciągu ostatniej doby firma MessageLabs, zajmująca się monitorowaniem poczty elektronicznej, przechwyciła aż 145 tysięcy kopii tylko jednej z nowych wersji Bagle'a.

Od chwili pojawienia się pierwszej wersji Bagle'a (na początku ubiegłego roku), wykryto już ponad 80 różnych wersji tego "szkodnika". Od kilku miesięcy jednak nowe mutacje pojawiały się sporadycznie - aż do wczoraj, kiedy to naraz w Sieci zauważono aż cztery nowe odmiany robaka.

Robaki infekują systemy z rodziny Windows - rozprzestrzeniają się w postaci załączników do wiadomości e-mail. W większości przypadków taki e-mail nie ma ani tytułu, ani treści. Po uruchomieniu dołączonego do wiadomości pliku uaktywnia się Bagle - robak sprawdza dysk w poszukiwaniu adresów e-mail i wysyła na nie swoje kopie. Bagle umożliwia również wykorzystanie komputera w charakterze tzw. 'zombie PC' - oznacza to, że zainfekowany komputer staje się częścią 'botnetu' (sieci komputerów wykorzystywanych bez wiedzy ich właścicieli do rozsyłania spamu lub przeprowadzania ataków DoS).

Na szczęście, zdaniem ekspertów, nowe wersje Bagle'a nie powinny w znaczący sposób zagrozić użytkownikom komputerów, ponieważ większość producentów oprogramowania antywirusowego udostępniła już stosowane uaktualnienia do swoich produktów. Internautom zaleca się ich jak najszybsze pobranie.


Nie przegap

Zapisz się na newsletter i nie przegap najnowszych artykułów, testów, porad i rankingów: