Bakterie wykorzystane do przechowywania danych

Pracownicy Chińskiego Uniwersytetu w Hongkongu zaprezentowali technologię umożliwiającą zapisywanie danych w koloniach bakterii. Teoretycznie mogą one pomieścić bardzo dużą ilość danych, a nawet zakodować je.

Czy bakterie rozwiążą problem z przechowywaniem olbrzymich ilości danych? Jest to możliwe. Naukowcom z Chińskiego Uniwersytetu w Hongkongu udało się zaprezentować technologię umożliwiającą zapisywanie (i enkrypcję) danych w bakteriach. Udany eksperyment Chińczyków polegał na przeniesieniu informacji odpowiadających rozmiarem amerykańskiej Deklaracji Niepodległości do osiemnastu komórek bakterii E. coli. Zaznaczają oni jednak, że w jednym gramie "materiału biologicznego" znajdziemy mniej więcej dziesięć milionów komórek. Ich zdaniem powinno to w przyszłości umożliwić zapisanie około 90GB danych. Warto także dodać, że manipulowanie strukturą DNA bakterii pozwala zakodować przechowywane w nich dane.

Naukowcy podkreślają jednak, że w chwili obecnej proces odzyskiwania danych z bakterii jest czasochłonny i drogi. Obawiają się także tego, że jakakolwiek mutacja bakterii sprawi, iż część zapisanych w nich informacji zostanie utracona. Mimo to technologia opracowana w Chinach teoretycznie ma świetlaną przyszłość. Wykorzystując inny rodzaj bakterii (Deinococcus radiodurans) można zabezpieczyć dane przed wpływem impulsu elektromagnetycznego lub promieniowania powstałego w wyniku wybuchu bomby jądrowej.