Bakterie zamiast kliszy fotograficznej i matrycy

Naukowcom z University of California udało się stworzyć reagującą na światło matrycę zbudowaną z bakterii E. Coli. Choć czas jej naświetlania nie należał do najkrótszych (kilka godzin), osiągnięta rozdzielczość może imponować - wynosi ona bowiem 100 megapikseli na cal kwadratowy!

Obraz tworzony był na "matrycy" zbudowanej z wykorzystaniem pałeczek okrężnicy (E. coli). Dzięki modyfikacji genetycznej pewne geny bakterii aktywowały się wyłącznie pod wpływem światła, co w rezultacie prowadziło do reakcji chemicznej zaciemniającej podłoże. Co ciekawe, fragmenty DNA niezbędne do zmian zapożyczono od alg czerpiących energię z fotosyntezy.

Do stworzenia jednej klatki konieczne było czterogodzinne naświetlanie czerwonym światłem. Osiągnięto jednak niebywałą wprost rozdzielczość rzędu stu megapikseli na obszarze o powierzchni ok. 6,3 centymetra kwadratowego.

Naukowcy liczą na to, że dzięki dodatkowemu wykorzystaniu retinolu uda im się uwrażliwić E.coli na światło pochodzące z innych zakresów widma. Choć zastosowanie bakterii w fotografii jest wątpliwe, badacze chcieliby, by aktualne osiągnięcia z "matrycami" przydały się w przyszłości podczas konstruowania żywych nanofabryk, które korzystając z własnych źródeł energii zajmą się tworzeniem białek czy wychwytywaniem metali.

Więcej informacji i zdjęcie: witryna News Scientist


Zobacz również