Ballmer: Vista zainteresuje użytkowników Linuksa

"Wielu użytkowników zainstaluje system Windows Vista na domowych komputerach zaraz po jego udostępnieniu - to będzie stabilny i bezpieczny system. To, co zobaczą w domu, przekona ich do zainstalowania go również w pracy" - mówił w czasie sympozjum zorganizowanego przez firmę analityczną Gartner Steve Ballmer. Szef Microsoftu zapowiedział także, że w następcy Windows XP znajdzie się sporo nowości, które mogą przekonać do niego użytkowników systemu Linux.

Podczas spotkania z ekspertami Steve Ballmer przedstawił swoje prognozy co do debiutu rynkowego systemu Windows Vista, a także główne kierunki rozwoju produktów Microsoftu. Ballmer wiele mówił o poprawieniu zabezpieczeń w Windows Vista - "Początkowo zakładaliśmy, że Longhorn [to była robocza nazwa systemu Vista - red.] trafi na rynek wyposażony w szereg innowacji, m.in. nowy system plików oraz nową warstwę prezentacyjną. Ostatecznie musieliśmy z tego zrezygnować. Zdecydowaliśmy jednak, że innowacje te zostaną wprowadzone na rynek samodzielnie. Sądzę, że dobrze się stało - nasi programiści zyskali dużo więcej czasu na dokładne przetestowanie tych produktów pod kątem bezpieczeństwa" - tłumaczył szef Microsoftu.

Steve'a Ballmera zapytano m.in. o to, jak Microsoft zamierza radzić sobie w nowej sytuacji, w której coraz więcej osób rezygnuje z korzystania ze "stacjonarnego" oprogramowania na rzecz aplikacji dostępnych z poziomu przeglądarki internetowej. "Chcemy zachęcać programistów tworzących oprogramowanie dla Windows, by również zajęli się tworzeniem aplikacji, z których później będzie można korzystać via Internet. Co więcej - zamierzamy stworzyć programy, które ułatwią połączenie programów "internetowych" z tymi, które zainstalowane zostały na komputerze użytkownika" - powiedział Steve Ballmer.

Zobacz również:

  • Gdzie najtaniej kupić oryginalny Windows 11? [31.08.2023]

Microsoft chce przeskoczyć Google

Szef Microsoftu zgodził się także, że Microsoft musi silniej zaznaczyć swoją obecność w sektorze wyszukiwarek, w którym aktualnie niepodzielnie króluje Google - zdaniem Ballmera, w technologii wyszukiwania wiele jeszcze można poprawić. "Będziemy starali się "przeskoczyć" Google - jest przecież jeszcze wiele do zrobienia. W tej chwili ok. 50% wyszukań nie kończy się znalezieniem pożądanej informacji. To należy poprawić. Chcemy także skupić się na tworzeniu narzędzi, które umożliwią pracownikom wyszukiwanie informacji zarówno w archiwach ich firm, jak i w Internecie. Widzimy mnóstwo możliwości - zarówno w sektorach, w których Google zamierza działać, jak i tych, które być może zignoruje. Choć gdy dziś zajrzy się do gazet, to można odnieść wrażenie, że Google zrobi wszystko - może oprócz leczenia raka" - ironizował Ballmer.

Windows Vista jak Linux?

Szef Microsoftu zapowiedział też, że firma pracuje nad nowymi rozwiązaniami, które mają zainteresować jej produktami użytkowników korzystających do tej pory z Linuksa (część z nich może zostać zaimplementowane do systemu Windows Vista, niektóre mogą trafić na rynek "samodzielnie"). Steve Ballmer nie zdradził niestety żadnych szczegółów - zasugerował jednak, że Microsoft planuje przygotowanie m.in. oprogramowania dla systemów klastrowych.


Nie przegap

Zapisz się na newsletter i nie przegap najnowszych artykułów, testów, porad i rankingów: