Ballmer o Viście: "większość pracy wykonaliśmy w 2 lata"

Mimo iż na następcę Windows XP czekaliśmy ponad 5 lat, większość pracy nad nowym systemem została wykonana w ciągu ostatnich 24 miesięcy. Tak wynika przynajmniej ze słów Stevena Ballmera, szefa koncernu Microsoft.

Pierwsze dwa lata prac nad Vistą poświęcono na opracowanie zestawu nowych technologii, a następnie na zintegrowanie ich ze sobą. Trzeci rok cyklu rozwojowego Visty właściwie nie ma historii, gdyż w tym czasie deweloperzy Microsoftu skupili się na przygotowaniu drugiego Service Packa dla Windows XP. Większość z tego, co obecnie widać w najnowszym OS-ie giganta z Redmond, została opracowana w ciągu ostatnich dwóch lat.

W kontekście wypowiedzi Ballmera powstaje pytanie, czy nie można było skrócić czasu oczekiwania na Vistę. Szef Microsoftu odpowiada: "Czas to zabawna rzecz. Nowym technologiom trzeba poświęcić go nieco na dojrzewanie zanim się je połączy". Ballmer przekonuje także, iż każda z technologii powinna najpierw trafić na rynek samodzielnie, dopiero potem można myśleć o integracji.

Mimo tak długiego cyklu rozwojowego Visty sami przedstawiciele producenta przyznają, że stworzony przez nich system nie jest idealny. "Spodziewam się, że wraz z premierą Visty nie tylko spadnie liczba wykrywanych luk, ale także zmniejszy się poziom ich uciążliwości dla klientów. Zredukować ich liczbę do zera będzie trudno - niemożliwe jest przecież stworzenie 'kodu doskonałego'" - mówi Stephen Toulouse z działu Microsoft Security Response Center - jeden z najlepszych specjalistów od zabezpieczeń produktów Microsoftu (obszerny wywiad z Toulouse'm znajdziecie tutaj).