Ballmer w Polsce - MS Security Summit and Developer Days oczami uczestnika

25 i 26 kwietnia w Warszawie miała miejsce konferencja Microsoft Security Summit and Developer Days 2007. Pojawił się na niej sam Steve Ballmer, szef koncernu z Redmond. Impreza poświęcona była przede wszystkim bezpieczeństwu sieci i aplikacji, platformie .NET, zarządzaniu systemami IT oraz dwóm nowym produktom - Windows Vista oraz jego poważniejszemu bratu - Windows Server 2008, kodowo nazywanym Longhorn. Głównym punktem programu było oczywiście wystąpienie Ballmera, ale również ci, którzy nie mieli okazji w nim uczestniczyć nie mają powodów do narzekania - na konferencji atrakcji i możliwości zdobycia cennej wiedzy było bez liku. Spójrzcie, co najciekawszego można było tam zobaczyć.

Zakończona właśnie konferencja to de facto połączone dwie imprezy - Microsoft Security Summit oraz Developer Days. Organizatorzy zdecydowali się je połączyć prawdopodobnie za względu na zbliżona tematykę. Co ciekawe, aby wziąć udział w konferencji, nie trzeba było jechać do Warszawy. Microsoft uruchomił transmisję internetową, każdy internauta mógł obejrzeć około 35 sesji technicznych. Pogrupowane one zostały w 4 obszary tematyczne: bezpieczeństwo, Narzędzia programistyczne, serwery infrastrukturalne oraz Longhorn czyli kolejna edycja Windows Serwer.

Security Summit and Developer Days 2007 okiem uczestnika

Na początek kilka słów o tym co ujrzeliśmy na konferencji. Jeżeli chodzi o zawartość merytoryczną, to najbardziej interesujący był dzień pierwszy, bardziej "deweloperski". Bardzo ciekawą okazała się, prowadzona przez dwie osoby z firmy K2 Internet, sesja "Elementy infrastruktury bezpiecznego serwisu internetowego zapewniane przez ASP.NET" - przedstawiono na niej kilka elementów, na które powinno się zwrócić uwagę budując bezpieczne rozwiązania internetowe w oparciu o ASP.NET. Na kolejnych sesjach tego dnia rozważano także inne aspekty tworzenia bezpiecznych rozwiązań z wykorzystaniem Visual Studio 2005 i SQL Server 2005. Bardzo interesująca była również prezentacja dotycząca zabezpieczeń stacji roboczych pracujących z wykorzystaniem nowych możliwości, jakie dają system Windows Vista i Office 2007.

Longhorn - główny punkt programu

Longhorn to kodowa nazwa nowej wersji Windows Serwer - systemu operacyjnego dla serwerów. Microsoft zapewnia, że Longhorn zawierać będzie dużo więcej niż tylko udoskonalenia systemu Windows Serwer 2003. Z nowych funkcji, przedstawiciele firmy wymieniają między innymi Network Access Protection, IIS 7.0, Server Core, Read-Only Domain Controller, Usługi Terminalowe, Usługi Instalacyjne WDS. Obecnie, testową wersję Beta 3 pobrać już można z witryn Microsoftu. Według Steve'a Ballmera, prawdopodobnie system nazywać się będzie po prostu Windows Serwer 2008, jednak tak naprawdę data oficjalnej premiery nie jest jeszcze znana.

Longhorn Beta 3