Baltimore: koszty cyberataku przekraczają 18 milionów dolarów i wciąż rosną

Ostatni atak ransomware na Baltimore w stanie Maryland przyniósł szkody w wysokości ponad 18 milionów dolarów. Hakerzy zaszyfrowali wówczas ponad 10 tysięcy komputerów urzędników złośliwym oprogramowaniem ransomware o nazwie RobinHood.


Na początku maja hakerzy uderzyli w amerykańskie miasto Baltimore. Ponad 10 tysięcy komputerów miejskich urzędników zostało zaszyfrowanych oprogramowaniem ransomware, paraliżując tym samym ich pracę. Atak sprawił, że pracownicy ratusza stracili dostęp do miejskiego monitoringu, systemu parkingowego i dokonującego automatycznych opłat za media przez co mieszkańcy miasta otrzymali niewspółmierne do zużycia rachunki za wodę. Burmistrz miasta Bernard „Jack” Young poinformował kilka dni temu media o dotychczasowych kosztach cyberataku, wynoszących w sumie ponad 18 milionów dolarów. Włodarz miasta zaznaczył, że koszty te wciąż rosną, a całkowite usunięcie skutków ataku może potrwać parę miesięcy.

Baltimore: koszty cyberataku przekraczają 18 milionów dolarów i wciąż rosną

Straty związane z cyberatakami są liczone w setkach milionów dolarów

Najnowsze badania przeprowadzone przez Accenture Security i PonemonInstitute, szacują średni koszt cyberataków na poziomie 13 milionów dolarów. Jak się okazuje, liczba ta wzrosła o 27% w porównaniu z rokiem ubiegłym i o 72% w porównaniu z okresem sprzed 5 lat. Zdarzają się straty liczone nawet w setkach milionów dolarów. Wystarczy przypomnieć głośne ataki na Maersk, Mondelez i Saint-Gobain, które zostały zainfekowane przez NotPetya. Wówczas straty wynosiły kolejno: 300 milionów dolarów, 100 milionów dolarów i 80 milionów euro. Na początku tego roku Norsk Hydro i Altran również straciły ogromne kwoty: 40 milionów dolarów i 20 milionów euro z powodu infekcji ransomwaremLockerGoga. W opinii Aleksandra Kostucha, inżyniera ze STORMSHIELD, producenta rozwiązań NextGeneration Firewall i UTM, firmy oraz organizacje rzadko przyznają się do kosztów cyberataku i tracą znacznie więcej, niż pieniądze.

Zobacz również:

  • Igrzyska Olimpijskie i cybeprzestępstwa - czy powinniśmy obawiać się hakerów?
  • Wiersz poleceń Windows - jak z niego korzystać?

- Znany jest mi przypadek jednej z polskich firm budowlanych dotkniętych atakiem ransomware. Okazało się, że cyberprzestępcy zaszyfrowali ważne dane księgowe, nawet te znajdujące w kopiach zapasowych przetrzymywanych w sieci lokalnej. W efekcie główny księgowy musiał pożegnać się z dokumentacją, wprowadzaną przez jego pracowników przez lata. Na domiar złego w takiej sytuacji trzeba było powiadomić wszystkie instytucje skarbowo-ubezpieczeniowe o nadchodzących opóźnieniach w raportowaniu. Z kolei partnerów i klientów o opóźnieniach w rozliczeniach. Aby odtworzyć dane, choćby z bieżącego roku fiskalnego, trzeba było zatrudnić dodatkowy personel. Na szwank wystawiono dobre imię firmy – zauważa Aleksander Kostuch.

Pracownik może być furtką dla cyberprzestępcy

Zdaniem eksperta ze STORMSHIELD, zaawansowane zabezpieczenia sieci za pomocą rozwiązań NextGeneration Firewall i UTM, to podstawa bezpieczeństwa współczesnych firm i instytucji. Takie urządzenia blokują ataki ransomware oraz zero-day już na poziomie poczty elektronicznej. W sytuacji, gdy pierwsza linia obrony zawiedzie, wspomniane rozwiązania zabezpieczające zatrzymują ataki w odseparowanych sieciach, niezwłocznie powiadamiając o tym administratora. Z drugiej strony należy pamiętać, że najsłabszym ogniwem każdej sieci był i jest użytkownik. Według raportu PwC, 33% firm wskazało swoich pracowników jako główne źródło incydentów. Najskuteczniejszą metodą w tej kategorii pozostaje phishing, który zdaniem IBM stanowił w 2017 r. źródło 59% ataków ransomware. Jak bronić się przed phishingiem?

- Przede wszystkim zdrowym rozsądkiem i polityką ograniczonego zaufania. Każdy mail, którego się nie spodziewamy powinien wzbudzić nasze podejrzenia, podobnie jak dziwnie wyglądające załączniki czy nietypowa szata graficzna. Zasada jest prosta – jeżeli mamy nawet cień wątpliwości dotyczący otrzymanej wiadomości, to pod żadnym pozorem nie klikamy w zawarte w niej linki ani nie otwieramy załączonych plików. Najlepiej zgłosić taki przypadek naszemu administratorowi albo po prostu usunąć maila – wyjaśnia Jarosław Mackiewicz, kierownik zespołu audytów bezpieczeństwa IT w firmie DAGMA.

Coraz więcej firm i instytucji decyduje się przeprowadzać kontrolowane ataki phishingowe skierowane na własnych pracowników oraz zlecać testy socjotechnicze, które pomagają wykazać, jak załoga zachowuje się w starciu z potencjalnym zagrożeniem. W opinii ekspertów, połączenie zaawansowanej technologii oraz świadomości zagrożenia będącego po stronie pracowników, to klucz do zapewnienia bezpieczeństwa firmom, które mogą w ten sposób uniknąć katastrofy finansowej (i wizerunkowej), jaką spotkało miasto Baltimore.