Bankiet z komputera

Po całym tygodniu pracy z komputerem na pewno chciałbyś się wreszcie od niego oderwać. Zaczekaj jeszcze chwilę i zmuś maszynę w piątkowy wieczór do pomocy w przygotowaniu smacznej kolacji. Zaskocz w sobotnią noc wszystkich przyjaciół znajomością egzotycznych drinków i pokaż wreszcie, że komputer nie służy tylko do pracy i grania, ale jest bardzo przydatny jako pomocnik kucharza i barmana. Zamiast szukać odpowiednich przepisów w Internecie zainstaluj program, w którym znajdziesz wszystko co niezbędne do przygotowania świetnych dań i drinków.

W Sieci bez trudu można odnaleźć ogromne ilości przepisów, receptur i instrukcji w jaki sposób przygotować smaczny posiłek. Niestety wadą tego rozwiązania jest duża ilość czasu, jaką należy poświęcić na znalezienie konkretnej rzeczy. Należy pamiętać o tym, że wyszukiwarka internetowa nie kieruje się smakiem znajdowanych potraw! Prezentujemy programy, które zawierają przepisy z różnych zakątków świata. Kuchnia meksykańska, włoska, chińska, francuska i oczywiście polska nie będą miały przed Tobą tajemnic! Nie wiesz w jakich proporcjach połączyć alkohol? Zainstaluj jedną z aplikacji dla barmanów, a staniesz się prawdziwym mistrzem.

ChinaFood Recipe

Program do katalogowania przepisów kulinarnych, który domyślnie zawiera kilkaset potraw z chińskiej kuchni. Dzięki aplikacji można bardzo łatwo dodawać, zarządzać recepturami, a jednocześnie wymieniać się nimi ze znajomymi. Dzięki opcji drukowania i publikowania w Internecie poszczególnych potraw można zdradzić tajniki kuchni babci lub mamy.

Program jest bardzo prosty w obsłudze - dostępna jest baza danych podzielona na kategorie - wołowina, wieprzowina, zupy, warzywa, itp., z których każda zawiera gotowe przepisy. Oczywiście użytkownik może dowolnie zarządzać tymi kategoriami - usuwać, dodawać, przenosić, czy zmieniać. Przepisy są dobrze opracowane - oprócz nazwy i spisu składników do każdej potrawy jest dołączona szczegółowa instrukcja przygotowania. Program jest dostępny w języku angielskim, jednak nie powinno to stanowić problemu (język używany w aplikacji jest mało skomplikowany, a tłumaczenia nazw składników można bez trudu odnaleźć w Internecie). Jedynym mankamentem jest brak zdjęć potraw.

Rejestracja kosztuje 8.95 USD. Więcej informacji dostępnych jest tutaj.

Krecipes dla Linuksa

Aplikacja umożliwia tworzenie oraz zarządzanie bazami danych, na które składają się przepisy kulinarne. W programie znajdziemy również moduły listy zakupów, informacji dotyczących kalorii, a nawet kreatora diety.

W najnowszej wersji programu Krecipes 0.8 udoskonalono opcję wyszukiwania zaawansowanego, dzięki czemu można już używać operatorów "and", "or", oraz "not", a także poszukiwać wyrażeń podobnych. Przebudowano również sam szkielet programu, przyspieszając tym samym jego pracę (głównie podczas importu danych z bazy). Zmniejszyły się również wymagania jeśli chodzi o pamięć. Program działa teraz sprawnie nawet podczas pracy z dużymi, zawierającymi ok. 50 tysięcy rekordów, bazami.

Krecipes korzysta z serwera baz danych SQLite lub lokalnego/zdalnego serwera MySQL, potrafi importować dane z różnych formatów, dzięki czemu nowe przepisy można swobodnie pobierać z sieci lub udostępniać innym kolekcjonerom.

Program jest darmowy. Więcej informacji dostępnych jest tutaj.

Home Cookin Recipe Software

Łatwy w użyciu katalog przepisów kulinarnych posiadający przyjazny interfejs użytkownika. Dzięki szybkiemu wprowadzaniu do bazy receptur, obsłudze zdjęć oraz sprawdzaniu poprawności pisowni korzystanie z aplikacji jest bardzo wygodne.

Rozbudowane możliwości importu i eksportu danych sprawiają, że bardzo łatwo jest uzupełniać bazę z nadesłanych plików, stron WWW czy grup dyskusyjnych. Nawet w bardzo dużych zbiorach łatwo jest odnaleźć interesujący posiłek przy pomocy wyszukiwarki i filtrów. Poszczególne dania zawierają spis potrzebnych produktów, sposób przyrządzenia, zdjęcie oraz wartość energetyczną posiłku z podziałem na tłuszcz, białko, cholesterol, itp. Bardzo przydatnym narzędziem jest wbudowany kalendarz, który ułatwia planowanie jedzenia na cały tydzień oraz cennik produktów, obliczający koszt dań.

Wersja testowa zawiera jedynie 50 przepisów. Pełne wydanie kosztuje 29,95 USD. Więcej informacji dostępnych jest tutaj.


Zobacz również