Bankomaty atakowane za pomocą odtwarzaczy mp3

Europejska agencja zajmująca się bezpieczeństwem bankomatów poinformowała o nowym sposobie przeprowadzania ataków na nie. Sprytni złodzieje wykorzystują do tego odtwarzacze plików mp3.

Przedstawiciele agencji EAST (European ATM Security Team) ogłosili, że od jakiegoś czasu europejskie bankomaty przerabiane są za pomocą nowego rodzaju urządzenia do skimmingu (kopiowania paska magnetycznego karty płatniczej). Urządzeniem tym jest zmodyfikowany odtwarzacz plików mp3 z wbudowanym aparatem fotograficznym.

Banki w pięciu krajach ujawniły, że mają problem z nową metodą okradania kont swych klientów. Nie wiadomo jednak jakie konkretnie są to banki i w jakich państwach złodzieje wykorzystują swój świeży pomysł. Pracownicy EAST zaznaczyli jednak, że chodzi tu o kraje, które są "czołowymi wydawcami" kart płatniczych posiadającymi sieć przynajmniej 40 tys. bankomatów. Jedynymi państwami w Europie, które spełniają te warunki są Francja, Hiszpania, Rosja, Niemcy i Wielka Brytania.

Pomimo wysiłków złodziei, EAST donosi, że w pierwszej połowie tego roku, liczba skradzionych środków spadła w stosunku do analogicznego okresu w zeszłym roku (choć wzrosła liczba ataków). Duża w tym zasługa coraz bardziej popularnych kart chipowych oraz kart EMV. W ciągu sześciu miesięcy przestępcom udało się ukraść 143,5 miliona euro.

Czy Polacy mogą więc spokojnie wypłacać swoje oszczędności z bankomatów? Tak, choć na wszelki wypadek lepiej wykorzystywać przy tym nawet proste techniki utrudniające życie złodziejom. Można chociażby zasłaniać dłonią klawiaturę w trakcie wpisywania swojego kodu PIN. Uniemożliwi to jego rejestrację przez kamerę montowaną w obudowie urządzenia.


Nie przegap

Zapisz się na newsletter i nie przegap najnowszych artykułów, testów, porad i rankingów: