Bankomaty (i nie tylko) są skażone groźnymi bakteriami - zobacz, co zagraża twojemu zdrowiu

Urządzenia ATM czyli inaczej bankomaty to jedne z najgorszych nośników chorobotwórczych zarazków. Przeprowadzone badania w miejscach publicznych dużych miast są alarmujące. Zobacz miejsca, w których najbardziej jesteśmy narażenia na kontakt groźnymi zarazkami.

Skażony bankomat

Badania przeprowadzone zostały przez korporację Kimberly-Clark jako część projektu Healthy Workplace Project. w 6 amerykańskich miastach (Atlanta, Chicago, Dallas, Los Angeles, Miami, Filadelfia). Wykazały one m.in. że 41 proc. klawiatur bankomatów zawiera bakterie wywołujące przeziębienia i grypę.

Poniżej pełna lista publicznych miejsc, w których narażeni jesteśmy na atak groźnych zarazków.

Najbardziej skażone publiczne miejsca w USA

1. Pompy na stacjach paliwowych (71 proc.)

2. Skrzynki pocztowe (68 proc.)

3. Poręcze ruchomych schodów (43 proc.)

4. Bankomaty (41 proc.)

5. Parkometry (40 proc.)

6. Przyciski do świateł na przejściach dla pieszych (35 proc.)

7. Przyciski automatów z napojami (35 proc.)

Zagrożenie czyha nas nas każdego dnia

- Ludzie nie zdają sobie sprawy ze stopnia skażenia, na który się narażają, idąc codziennie do pracy i robiąc takie rzeczy jak napełnianie baku paliwem czy jazda ruchomymi schodami - powiedział Charles Gerba, profesor mikrobiologii z University of Arizona.

Myj ręce, będziesz zdrowy...

Gerba zaleca częste mycie i wycieranie rąk i przez cały dzień w celu minimalizacji ryzyka zachorowania.

- Te badania podkreślają wagę mycia rąk. Większość wirusów grypy przenosi się właśnie przez skażone powierzchnie, których dotykamy - dodaje profesor z Uniwersytetu w Arizonie.

Skażone komórki, skażone bankomaty, skażona publiczna przestrzeń

Ostatnio psiałem o tym, że telefony komórkowe mają bakterie E.coli w zestawie i są siedliskiem wielu zarazków. Najnowsze amerykańskie badania pokazują, że jeszcze bardziej niebezpieczne są miejsca i urządzenia publiczne. Pamiętajcie więc by myć ręce. Często. Ta rutynowa działalność pomoże ochronić nas przed groźną chorobą.

- Te badania otwierają nam wszystkim oczy - podsumował badania Brad Reynolds, szef projektu Healthy Workplace Project z Kimberly-Clark.