Bankomaty popularne w ojczyźnie banków

Włosi zawsze cenili sobie bezpośredni kontakt z pracownikami banków, ale od niedawna zaczęli chętniej korzystać z bankomatów, niż z bankowych okienek.

Jak wynika z najnowszego badania przeprowadzonego przez Grandi Numeri i Ncr Italia, 95% Włochów deklaruje, że woli korzystać z bankomatu niż z bankowej kasy, ponieważ mogą to robić w dowolnych godzinach, a 94%, ponieważ jest to szybsze (czas oczekiwania w bankowej kolejce to średnio 13-15 minut). Tylko 14% respondentów nadal woli bezpośredni kontakt z pracownikami banków.

Dwie trzecie ankietowanych przyznało, że poważnie zastanawialiby się nad wyborem między tradycyjnym bankiem a jego filią samoobsługową.

Jak wynika z badania UniCredit Banca, w bankach włoskich, które stosują nowoczesne systemy, najważniejsze operacje wykonywane są w 70% on-line i w bankomatach. Bankomaty stwarzają także możliwość przekazywania klientom spersonalizowanych reklam: aż 45% respondentów pozytywnie oceniło pomysł czytania skierowanych do nich ofert podczas dokonywania transakcji.

W Polsce takie wyniki ankiety nie byłyby niczym zaskakującym, natomiast Włosi uwielbiający bezpośrednie kontakty z usługodawcami do tej pory niechętnie rezygnowali z możliwości krótkiej rozmowy z bankowym urzędnikiem.