Bankowe umowy roku 2007

The Banker przygotował ranking największych transakcji bankowych 2008 r. Miesięcznik wybrał globalnych, regionalnych i krajowych zwycięzców spośród 447 transakcji przeprowadzonych w 93 krajach na całym świecie.

The Banker przygotował ranking największych transakcji bankowych 2008 r. Miesięcznik wybrał globalnych, regionalnych i krajowych zwycięzców spośród 447 transakcji przeprowadzonych w 93 krajach na całym świecie.

Globalnym zwycięzcą została umowa podpisana w Holandii - akwizycja ABN AMRO przez RBS, Fortis i Santander. Doradcą finansowym konsorcjum był Merrill Lynch.

W regionie Afryki zwyciężyła akwizycja 20% Standard Banku (RPA) przez Przemysłowy i Handlowy Bank Chin, warta 5, 24 mld USD. Doradcami były firmy: Deutsche Securities, Goldman Sachs, ICEA Capital.

W regionie Azji zwyciężyła transakcja przeprowadzona w Indiach. Było to sfinansowanie Guru Gobind Singh Refineries. W przedsięwzięciu brał udział SBI Capital Markets, który był głównym doradcą, zaś Narodowy Bank Indii stworzył konsorcjum złożone z 26 banków i instytucji finansowych. Jest to dotychczas największe działanie w ramach partnerstwa publiczno-prywatnego w Indiach.

W Ameryce Północnej i Południowej zwycięska okazała się transakcja przeprowadzona w Meksyku. Chodzi o 30-letnią koncesję na zarządzanie i używanie czterech płatnych autostrad (Red de Carreteras de Occidente), jest to pierwsza tego rodzaju inicjatywa w Meksyku, pierwsza taka koncesja przyznana prywatnemu inwestorowi, a jednocześnie największy program finansowania infrastruktury w regionie. W przygotowaniu umowy brały udział: HSBC, Santander, NordLB, Dexia, Inbursa, Banbras, ING, WestLB, doradcą finansowym był bank Goldman Sachs. Wartość transakcji szacowana jest na 3,59 mld USD.

W Europie wyróżniona została transakcja przeprowadzona w Chorwacji - debiut giełdowy w Londynie spółki Hrvatske Telekomunikacije z Zagrzebia, o wartości 1,63 mld USD. W Chorwacji transakcję przygotowały Hrvatska Postanska Banka i Erste Banka, a JP Morgan był globalnym koordynatorem. Był to największy i długo oczekiwany debiut giełdowy w historii Chorwacji.

W regionie Bliskiego Wschodu zwyciężyła umowa z Emiratów Arabskich - fuzja Emirates Bank International z National Bank of Dubai. W wyniku połączenia powstał bank Emirates NBD. Głównym doradcą finansowym był Goldman Sachs, w negocjacjach brali też udział eksperci z Morgan Stanley i Lehman Brothers.

Na podstawie: The Banker "Deals of the Year 2008 - The Banker".