Bardziej kompaktowe cyfrówki

Firma Fuji Photo Film zaprezentowała nowy typ przetworników Super CCD, pozwalających na uzyskanie za cyfrowych zdjęć o znacznie lepszym odwzorowaniu detali, zwiększonej dynamice kolorów i mniejszej podatności na generowanie "szumu" niż w matrycach stosowanych do tej pory.

Nowe, należące już do czwartej generacji, przetworniki, nazwane zostały Super CCD Type HR (High Resolution). W porównaniu z obecnie produkowanymi układami tego typu pozwalają one na uzyskanie zdjęć o podobnej rozdzielczości przy dwukrotnie mniejszych rozmiarach samej matrycy. Ma to umożliwić produkcję dużo mniejszych i lżejszych aparatów przy zachowaniu parametrów porównywalnych z wykorzystywanymi obecnie.

Zmniejszenie rozmiarów przetworników stało się możliwe dzięki opracowaniu technologii, pozwalającej na dużo większe "upakowanie" elementów światłoczułych na ich powierzchni. Zdaniem producenta, w niedalekiej przyszłości na rynek powinny zacząć trafiać kompaktowe wykorzystujące Super CDD Type HR, oferujące możliwości np. modelu FinePix S2 Pro. Na razie nie wiadomo jednak dokładnie, kiedy nowe matryce trafią do masowej produkcji.