Bardzo mądre telefony

Idea "bezprzewodowych" serwisów informacyjnych zyskuje coraz większą popularność. MyAlladin to kolejna propozycja tego typu.

Za rok każdy nowy telefon komórkowy będzie wyposażony w przeglądarkę sieciową, zapewniającą dostęp do serwisów informacyjnych. Zdaniem Petera Allena z firmy Saraide zajmującej się rozwijaniem dodatkowych usług dla urządzeń przenośnych, wielkiego sukcesu rynkowego nie odniosą jednak technologie polegające na przesyłaniu stron WWW bezpośrednio do urządzeń typu smart-phone (tj. WAP). Telefon musi być traktowany jako tzw. cienki-klient - większość funkcji od urządzenia-klienta powinien przejąć serwer.

Saraide wraz z firmą NeoPoint pracują nad systemem MyAlladin przeznaczonym dla operatorów telefonii komórkowej. Użytkownik mający odpowiedni aparat będzie mógł, za jego pomocą, odbierać pocztę elektroniczną, korzystać z kalendarza, książki adresowej oraz - co najciekawsze - uzyskać dostęp do wielu serwisów sieciowych. MyAlladin korzystając z systemu lokacyjnego będzie "wiedział", gdzie użytkownik znajduje się w danej chwili, i błyskawicznie przekaże mu żądane informacje. Chcąc znać repertuar kin w danym mieście, użytkownik nie będzie musiał określać miejsca, w którym się znajduje. Po naciśnięciu jednego przycisku w telefonie system MyAlladin poinformuje, co i gdzie jest wyświetlane, zaproponuje rezerwację biletu na film, a nawet podpowie, jak dojechać do danego kina.