Bas dla mas

Jednym z istotniejszych elementów zestawu kina domowego jest subwoofer, czyli kolumna, która odpowiada za reprodukcję najniższych częstotliwości i tym samym tworzy fundament dla ścieżek dźwiękowych.


Jednym z istotniejszych elementów zestawu kina domowego jest subwoofer, czyli kolumna, która odpowiada za reprodukcję najniższych częstotliwości i tym samym tworzy fundament dla ścieżek dźwiękowych.

Wyselekcjonowane do testu urządzenia to kolumny niskotonowe o cenach mieszczących się w kwocie do 1500 zł. Wszystkie testowane subwoofery to konstrukcje aktywne, czyli mające wbudowany wzmacniacz, odpowiadający za pobudzenie do pracy głośnika niskotonowego. Dzięki wyposażeniu we własny wzmacniacz, kolumny niskotonowe nie obciążają dodatkowo końcówek mocy amplitunera, a jedynie przyjmują sygnał - najczęściej pochodzący z dedykowanego kanału niskich częstotliwości LFE. Dodatkowe zalety, płynące z posiadania wbudowanej końcówki mocy, to spore możliwości regulacji, którymi dysponuje słuchacz. Obejmują one, między innymi, możliwość określenia częstotliwości odcięcia, czyli, inaczej mówiąc, ustalenia granicy pasma akustycznego, od której subwoofer rozpocznie reprodukcję niskich częstotliwości. Pozwala to na poprawne zestrojenie kolumny niskotonowej z pozostałymi zespołami głośnikowymi zestawu.

Dobrze skonfigurowany system nie faworyzuje żadnego z podzakresów. Dotyczy to także najniższych częstotliwości, które nie powinny wysuwać się na pierwszy plan, lecz uzupełniać fundament basowy generowany przez kolumny główne. Oczywiście, w zależności od specyfiki systemu i rodzaju posiadanych kolumn zakres reprodukowanych przez kolumnę niskotonową częstotliwości może się znacznie różnić. Na przykład w kinie domowym stworzonym według wytycznych THX, subwoofer reprodukuje częstotliwości w ściśle ustalonym zakresie 80 kHz-20 Hz. Z kolei współpracując z niewielkimi kolumienkami satelitarnymi, dysponującymi ograniczonym pasmem przenoszenia, aby uzupełnić brakujący zakres subwoofer będzie pracował w szerszym zakresie częstotliwości. Jeszcze inaczej skonfigurujemy kolumnę niskotonową współpracującą z pełnopasmowymi kolumnami o dużej dynamice - warto wówczas ustawić subwoofer, tak żeby zajął się reprodukcją tylko najniższych częstotliwości, będących poza zasięgiem kolumn głównych.

Testowane przez nas produkty z racji niskiej ceny skierowane są do szerokiego grona odbiorców. Nie oznacza to bynajmniej, że niewielki koszt idzie w parze z ułomnościami konstrukcyjnymi tych urządzeń. Subwoofery, które przesłuchaliśmy, wykonane zostały starannie i w sposób przemyślany, często nie odbiegają solidnością budowy od swoich droższych i "poważniejszych" braci.

Oczywiście, niska cena w dużym stopniu wpływa na akustyczne możliwości urządzeń - znajduje to odzwierciedlenie w ich niewielkich gabarytach, które każą domyślać się, że kolumny te skonstruowane zostały z myślą o instalacji w mniejszych i średniej wielkości pomieszczeniach o powierzchni do 20 m2.

Oczywiste jest, że niewielki głośnik w niewielkiej obudowie ze wzmacniaczem o przeciętnej mocy nie nagłośni w sposób zadowalający pomieszczenia o powierzchni 60 m2. Dodatkowo niewielkie wymiary obudów powodują ograniczenia co do zakresu przetwarzanych częstotliwości, co w przypadku niektórych urządzeń oznacza, że nadają się przede wszystkim do współpracy z niewielkimi satelitami. Takie zależności nie są jednak regułą, a przeznaczenie danej kolumny zależy raczej od jej cech indywidualnych i warunków, w jakich przyjdzie jej pracować.