"Bateria słaba. Wyjdź na spacer"

Oto komunikat z przyszłości. Już niedługo urządzenia elektroniczne będziemy ładować sami - podczas spaceru, przebieżki lub wchodząc po schodach.

Jeśli coś jest bezprzewodowe, to działa na baterii. Tak przynajmniej wydaje się większości użytkowników telefonów komórkowych, notebooków i elektronicznych zegarków. Czy jednak na pewno ładowarka musi zajmować dodatkowe miejsce w walizce?

Jak donosi Slashnext ("Battery low? Go for a walk!"), powyższą tezę naukowcy zakwestionowali już w czasach, gdy bezprzewodowa technologia nie była szeroko dostępna. Thad Starner, profesor z MIT, już piętnaście lat temu uznał, że ludzkie ciało może być potraktowane jak generator i wyliczył energię, jaką produkujemy wykonując zwykłe czynności.

Zobacz również:

  • Bywasz w sklepie Tiger? Czeka tam na ciebie pomysłowy gadżet [09.09.2022]

Zaskakującą ilość energii (5-8 W) można uzyskać podczas szybkiego marszu, który w żaden dodatkowy sposób nie obciąża użytkownika. W następstwie tych badań prof. Starnera, brytyjska firma InStep NanoPower opracowała rewolucyjny sposób na wykorzystanie tej energii. Specjalistyczne wkładki do butów miałyby zmienić energię mechaniczną na elektryczną z pomocą mikropłynu, którego składników nie zdradzili na razie twórcy projektu.

Technologia jest jak dotąd w fazie rozwojowej. Wiadomo jednak, że użytkownik musiałby z pomocą przewodu połączyć but z ładowanym urządzeniem.

***

Nie jest to pierwszy eksperyment, służący wykorzystaniu energii, którą zużywamy podczas zwykłych czynności. Jednym z pomysłów na wieczną baterię jest zasilanie laptopa poprzez pisanie na klawiaturze.