Baterie SciB Toshiby: ładuj 5 minut, korzystaj 5 godzin

Toshiba opracowała nową technologię produkcji akumulatorów. Pozwala ona na błyskawiczne ładowanie oraz minimalizuje stopień zużycia ogniw w ciągu wielu lat pracy.

Stosowane dawniej w notebookach baterie niklowo-wodorkowe (NiMH) wytrzymywały ok. 100 cykli ładowania i rozładowania, zanim ich pojemność spadała do poziomu 50 procent pierwotnej wartości. Współczesne akumulatory litowo-jonowe (Li-ion) zużywają się znacznie wolniej i potrafią "przeżyć" nawet kilkaset pełnych cykli ładowania.

Jednak nie mogą się one równać z nowym wynalazkiem Toshiby. Opracowane właśnie baterie SciB wytrzymują ponoć 3 tysiące ładowań i rozładowań przy zużyciu wynoszącym mniej niż 10 procent. Materiały, z których wykonano ogniwa są odporne na wysokie temperatury, wydaje się więc, że skończą się przygody użytkowników z zapalającymi się notebookami.

Zobacz również:

  • Najlepsze dyski przenośne 2021 [Ranking]
Baterie SciB Toshiby: ładuj 5 minut, korzystaj 5 godzin

Baterie SciB firmy Toshiba (źródło: Toshiba)

To nie koniec rewelacji: producent deklaruje, że od momentu wpięcia urządzenia do gniazdka potrzebne jest zaledwie 5 minut, aby akumulator osiągnął poziom naładowania wynoszący 90 procent! Łatwo więc sobie wyobrazić, że w wypadku ultraprzenośnych notebooków 5 minut ładowania pozwoli na kolejne 5 godzin pracy.

Baterie pojawią się na rynku już w marcu 2008 roku.

Warto zajrzeć: "Toshiba to Launch Innovative Rechargeable Battery Business" (witryna w języku angielskim)