Baterie cynkowe - lepsze, bezpieczniejsze, wygodniejsze

Badacze z firmy Zinc Matrix Power pracują nad bateriami srebrno-cynkowymi. Ich zdaniem mają one nie tylko wyższą pojemność, ale również są niepalne - co jest bardzo pożądaną cechą wobec bladego strachu, który padł na niektórych użytkowników laptopów z akumulatorami Sony.

Obietnice Zinc Matrix Power nie muszą być li tylko czczymi przechwałkami, w zeszłym miesiącu bowiem firma otrzymała od Intela nagrodę "Innovation Award".

Baterie srebrno-cynkowe są w stanie przechować o 25 procent więcej energii w tej samej przestrzeni niż baterie Li-ion. W dodatku znajdujący się w ich wnętrzu elektrolit i polimer z zatopionym cynkiem jest niepalny - tymczasem elektrolit we współczesnych bateriach litowo-jonowych zapalić stosunkowo łatwo.

Co ciekawe, technologia Ag-Zn od lat wykorzystywana jest przez marynarkę wojenną. Jednak koszty produkcji ogniw dla zastosowań cywilnych były na razie zbyt wysokie - wpływ na nie miały przede wszystkim cena srebra oraz konieczność częstszej wymiany baterii w porównaniu do modułów Li-ion.

Dodatkowe informacje o bateriach montowanych we współczesnych laptopach oraz o problemach, które mogą one powodować - patrz artykuł Daniela Cieślaka pt. "Gorący problem z notebookami".