Baterie litowo-jonowe wyprodukowane z użyciem druku 3D. Mogą mieć dowolny kształt

Na razie to tylko eksperyment, ale już zapowiada się obiecująco. Grupa amerykańskich badaczy skonstruowała prototyp baterii litowo-jonowej o nietypowym kształcie. Za sprawą technologii druku 3D została ona zintegrowana z opaską na rękę. Nowa technologia może w przyszłości całkowicie zmienić rynek akumulatorów do konsumenckich gadżetów.

Bateria litowo-jonowa w bransoletce opaski LED. Fot. ACS

Baterie litowo-jonowe dostępne obecnie na rynku zazwyczaj wyglądają dość standardowo. Są płaskimi prostokątnymi płytkami lub mają postać cylindryczną. Takie ograniczenie wymusza na producentach sprzętu stosowanie rozwiązań konstrukcyjnych, które mocno ograniczają ich pojemność. Szczególnie widać to na przykładzie inteligentnych zegarków, które nadal borykają się ze zbyt krótkim czasem pracy.

Tymczasem grupa amerykańskich naukowców opublikowała raport z udanego eksperymentu, w którym do produkcji baterii litowo-jonowej o nietypowym kształcie wykorzystano druk 3D. Oczywiście filament PLA używany w standardowych drukarkach 3D nie ma właściwości przewodzących. Podczas eksperymentu posłużono się grafenem oraz nanorurkami węglowymi, którymi pokryto anodę i katodę drukowanej baterii.

Efektem prac okazała się opaska na rękę z oświetleniem LED i baterią zintegrowaną bezpośrednio w pasku. Prototyp jest w stanie zapewnić zasilanie diodom jedynie przez około 60 sekund, zatem kompletnie nie sprawdza się w komercyjnych zastosowaniach, ze względu na zbyt niską pojemność. Naukowcy mają już jednak pomysł na zwiększenie potencjału ogniwa za sprawą zastosowania innego materiału drukującego w miejsce PLA.